12 Temmuz 2024
Sağlık video Yaşam

Zeytin Çekirdeğini Yutmak Faydalı Mı Yoksa Zararlı Mı?

zeytin-çekirdegi

Bereketin ve barışın simgesi zeytin ağaçlarının meyvesi, sabahların daha güzel olmasının sebebi, kahvaltıların olmazsa olmazı zeytinin kendisi kadar yemeklere lezzet katan zeytinyağının sağlığa faydaları say say bitmiyor. Ama bir konuda uzmanlar ikiye ayrılıyor: Zeytin çekirdeğini yutmak faydalı mı yoksa zararlı mı?

Uzmanların bir kısmı zeytin çekirdeğinin sindirilebildiğini ve insan sağlığına birçok önemli faydası olduğunu söylese de bazıları da zeytin çekirdeğinin mideyi yorduğunu ve ona aslında zarar verdiğini söylüyor.

Doktor Fevzi Özgönül zeytin çekirdeği yutulur mu? Sağlığa faydalı mı? Sorusuna şu cevabı vermekte; “Nasıl badem, ceviz ve fındığı yiyor ve güçleniyorsak zeytinin çekirdeğini de yutarak mide yanmalarınızı azaltın, bağırsaklarınızı güçlendirip kabızlığınızı ortadan kaldırın. Zeytin çekirdeğinin kabızlığa karşı etkili olduğunu ve mide asitiyle zeytin çekirdeğinin fermente olacağını belirten Dr. Fevzi Özgönül, kendisinin de uzun zamandır her gün 3 tane zeytin çekirdeği yuttuğunu belirtiyor.

Dr. Fevzi Özgünel’e göre zeytin çekirdeğinin özellikle sindirim sistemine birçok faydası var. Mide problemlerinden kolesterole kadar birçok sağlık sorununa iyi geldiği söylenen zeytin çekirdeğinin faydalarını şu şekilde saymak mümkün:

 • Mide iç yüzeyini güçlendirerek mide yanmaları azaltıyor.
 • Bağırsağın güçlenmesini sağlayarak kabızlık problemine çözüm oluyor.
 • Kahvaltıda yutulan 1-2 zeytin çekirdeği, selülozu eriten enzim aktivasyonunu sağlayarak sindirim sistemini güçlendiriyor ve selüloz içeren birçok yiyeceğin sindirimini kolaylaştırıyor.
 • Ülser ve gastrit gibi mide problemlerine iyi geliyor.
 • Basur ve prostatı engelliyor.
 • Kanserojen hücre oluşumu riskini azaltıyor.
 • Kötü kolestrolü düşürüyor.

Peki zeytin çekirdeği bağırsakların tıkanmasına yol açmaz mı? Bu noktada Dr. Fevzi Özgönül şöyle cevap veriyor:

“Zeytin çekirdeğinin selülozik yapısını tamamıyla eriten enzimlerimiz ve mide asidimiz sayesinde zeytin çekirdeğini yuttuğunuzda korkmayın, bağırsaklarınız tıkanmaz, zeytin çekirdeğinin sivri uçları da size zarar vermez.”

Zeytin çekirdeğinin mideye ve sindirim sistemine faydalarını savunanların yanı sıra zeytin çekirdeği yutmanın zararlı olduğunu söyleyenlerin sayısı da çok. Bunun altında ise sofralık zeytinlerin işleme sırasında yapısının değiştiği ve iyileştirme etkisini kaybettiği görüşü yatıyor. Diğer bir deyişle piyasada satılan zeytinlerin çekirdekleri sağlığa fayda sağlamadığı gibi mideyi de yorarak ona zarar veriyor. Hatta apandisit gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

 

Bu konuda araştırmacı Faruk Durukan şunları söylüyor:

“Halk arasında faydalı olarak bilinen, zeytin çekirdeklerinin yutulması konusu yanlış bilgidir. Zeytin çekirdeğinin yutulması son derece zararlıdır. Zeytin çekirdeği yutulduğunda vücuda hiçbir fayda sağlamayacağı gibi vücudu yorar. Çünkü insanların yuttuğu zeytin çekirdekleri, sofralık zeytinlerin çekirdekleridir. Bu zeytinler fermente olmuştur. Yani turşu olmuştur ve çekirdekteki embriyoda bulunan bütün faydaları bozulmuş oluyor” diyen Durukan araştırmaları sonucu ulaştığı verileri ise şöyle özetliyor:

 

“Zeytin çekirdeğinin dış kabuğunun içeriğinin selüloz ağırlıklı olduğu, sindirim sistemini zorladığı, işleme sırasında vücuda yararlı bir şey kalmadığını tespit ettik. Yaptığımız araştırmalarda, çekirdek içindeki zeytin ağacının embriyosu içindeki etken maddelerin HPLC analiz sonuçlarına göre, salamura işlemiyle fermente olduğu ve yapısının değiştiğini, iyileştirme etkisini kaybettiği tespit edilmiştir. Çiğ zeytin meyvesinden çekirdeği ayırıp, kırıp ve içi yenildiğinde etken maddelerin (Nüzhenid, tirasol ve hidroksitrasol) aktivitesini koruduğu HPLC analizlerimizde gözlenmiştir.”

Faruk Durukan’ın dışında Prof. Dr. Kerim Alpınar da son günlerde zeytin çekirdeği yutmak zararlı mı diye onlarca soruya muhatap olanlardan. Çok sayıda insanın zeytin çekirdeği yuttuğuna tanık olan Dr. Alpınar, zeytin çekirdeği yutmanın hiçbir faydası olmadığını, aksine zararlı olduğunu vurguluyor. Alpınar’a Genel Cerrah Dr. Cenap Şirin de hak veriyor. Bugüne kadar 14 bin hemoroit hastası tedavi eden Şirin bunu şöyle açıklıyor: “Zeytin çekirdeğinin iki ucu da sivridir ve çekirdeği mide öğütemez. Dolayısıyla zeytin çekirdeğinin sivri uçları bağırsaklarda tahrişe sebep olabilir. Yine hemoroitli hastaların yaralarını parçalayabilir.”
Yani zeytin çekirdeğinin zararlarını savunanlara göre;

 • Zeytin çekirdeğini mide öğütemez.
 • Zeytin çekirdeğinin iki ucundaki sivrilik bağırsakları tahriş edebilir.
 • Zeytin dışkıyla birlikte atılırken hemoroid hastalarının yaralarını parçalayabilir.
 • Zeytinyağının sivri bölümleri apandisit ve bağırsaklara zarar verebilir.

Siz eğer zeytin çekirdeği tüketme taraftarıysanız  yine de temkinli olmanız da fayda var. Piyasada satılan öğütülmüş zeytin çekirdeği tozu gibi ürünlere de şans verebilirsiniz.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video