Diksiyon Egzersizleri

Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2015 Ekleyen: Sinem M.Türkiye’de seslerin çıkarılmasında yörelere göre farklılıklar vardır.

Söyleniş - Fonetik:

  • Seslerin doğru çıkarılmasıyla ilgilenen alandır.
  • Türkçede 8 sesli ve 21 adet sessiz harf vardır.

(a) : Al bu takatukaları, takatukacıya takatukalatmaya götür. Takatukacı takatukaları takatukalamam derse takatukacıdan takatukaları takatukalatmadan al getir.

(e) : Eğer Eleşkirtli eleştirmen Eşref ile Edremitli Bedri‘yi Egenin en iyi eğercisi biliyorlarsa, ben de Ermenekli Erdem Ergene’nin en iyi elektrikçisidir derim.

(ı) : Iğdır’ın ığıl ığıl akan ılıman ırmağının kıyıları ıklım tıklım ılgın kaplıdır.

(i) : İbibiklerin ibiklerini iyice iyileştirmek için İstinyeli isfitçi İbiş’in isfit istirityeleri mi, yoksa İskilipli İspinoz işportacı İshak ‘ın işbirliğinde ki ibrişimleri mi daha iyi bilemiyorum. İbişle Memiş, mahkemeye gitmiş, mahkemeleşmiş mi, mahkemeleşmemiş mi.

(o) : Okmeydanı’ndan Oğuzeli’ne otostop yap; Oltu’da volta at, olta al; Orhangazi de Orhanelili Orhan'a otostopluk öğret; sonra da Osmancık’lı Osman’a otoydu, totoydu, fotoydu dök.

(ö) : Özbeöz’ün özbeöz Ödemişli öngörülü öğretmeni Özgüraslan ile Özgüluslan özellikle özerk ön öğretimde öylesine özverili, övünç verci ve övgüye değer kişiler ki, hani tüm öğretim örgütleri içinde en özgün örnek onlardır diyebilirim.

(u) : Uluborlulu utangaç Ulviye ile Urfalı uğursuz Ulvi uğraşa uğraşa Urfada’ki urgancılara uzun uzun, ulam ulam urgan sattılar.

(ü) : Ürdünlü ünlü üfürükçü Üryani, Ünye, Üsküdar, Ürgüp üzerinden üstüpü, üstübeç, üvez, üzüm, üzengitaşı ve üzünç götürürken, Üveyikten ürüyerek, üvendirelerini sürüyerek yürüyen üçkağıtçı ütücülerin ürküntü üreten ünü batasıca ünlemleriyle ürküverdi.


Dil:

  • Dil ağzınızın içinde rahat hareket etmelidir.
  • Dilin ön alt dişlerin köküne, ön alt dişlerin üst bölümüne, ön üst dişlerin köküne, kıvrılarak üst dudağa dokunabilmesi gerekir.

Sesin çıkışını düzeltme:

  • Sesin mükemmel çıkışı ses çıkışı ile nefesin kullanımı arasında başarılı bir uyum oluşturulmasını gerektirir.

İşitilebilme - Yükseklik:

  • Ses dinleyiciler tarafından işitilebilecek kadar yüksek olmalıdır.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...