İnci Sözlük Nasıl Kullanılır

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2014 Ekleyen: AyçaBir dönemin internet sitelerine saldırı olaylarını hepimiz hatırlıyoruzdur. İnci Sözlük bu şekilde adını duyurdu. Fakat içeriği argo temelli. Bu yüzden pek çok eleştiriye maruz kalıyor. Özellikle küfürlü kullanımları ve sosyal medyadaki capsleriyle İnci Sözlük hepimizin bildiği bir sosyal birleşim. İnci Sözlükten kısaca bahsettikten sonra biraz sitenin içeriğini de inceleyelim.

İnci sözlük, katılımlı bir yapıya sahip bir site. İçerisinde üyelik alıp yazar olmanız mümkün oluyor ve açılan başlıklar hakkında veya kendi açacağınız başlıklar hakkında yorumlar yapıp yazılar yazabiliyorsunuz.

Diğer sözlüklere nazaran (ekşi sözlük, uludağ sözlük gibi) argo ve küfür içerikli bir yapısı bulunmakta. Ayrıca son zamanlarda sosyal medyada çok fazla capsleriyle ve site hackleme anlamında gördüğümüz bir grup tarafından oluşan bir altyapısı var. Bazı sayfalara düzenledikleri saldırılarla isimlerini duyurdular, ayrıca Okan Bayülgen’in sunduğu bir programda telefonla katılım yaptıktan sonra bilinirliklerinin arttığı da konuşulanlar arasında.

Üyelik konusunda da türlü efsaneler var, üye olmak için belirli saatler ve günler olduğu söyleniyor. Kıdemli olabilmek için biraz uğraşmanız da gerekiyor ayrıca.

Peki İnci Sözlük nasıl kullanılır?

İnci Sözlük kullanıcısı olabilmek için ilk olarak üye olmamız gerekiyor, siteye girdiğimizde (inci.sozlukspot.com) üye ol butonuna tıklayıp üye olmamız gerekiyor. Üyeliğiniz aktive edildikten sonra sözlüğü kullanmaya başlıyorsunuz.

Sözlüğün sol tarafındaki gündem konuları hakkında yorumlar yazabilirsiniz, başlık oluşturup konu belirleyebilirsiniz, sitenin en üst kısmında gruplanmış konulara tıklayarak yazılan yazıları görebilirsiniz.

Sitenin içerisinde en üst kısımda konular bölümlendirilmiş şekilde var bunun dışında ayrıca en son, popüler ve trend olarak konuların gruplandığını görebiliyorsunuz. Entry kısmında ise son giriş yapılan yorumları okumanız mümkün.

İnci Sözlükte yazar olabilmeniz için sadece üyelik yeterli olmuyor, bu üyeliği gerçekleştirebilmeniz için İnci Sözlüğün yazar alımları olduğu süreçte siteye giriş yapmanız gerekiyor. Bu süreçte genelde hafta sonları ve gece saat üç ile sabah altı arasında oluyor. Bu saatler arasında siteye üyelik başvurusunda bulunursanız sitede yazar olabiliyorsunuz. Ayrıca İnci Sözlük şuan yeni tasarıma geçmiş bulunmakta, eski görünümünü hatırlıyorsanız bu değişim karşısında şaşırmayın J

Sözlükler aslında son dönemde sosyal medyada ve ülkesel çapta yaşanan gelişmeleri takip edeceğimiz bir veri yabanı haline dönüştü, özellikle birbirinden farklı kişilerin yorumları ve yazdıkları bilgilendirmelerle farklı görüşler hakkında bilgi sahibi olabileceğimiz kaynaklar halindeler. Sadece sözlükten değil bu sözlüklerin etkin olduğu tüm mecralardan, twitter, facebook, son dönemde capsler için bir nimet olan instagram gibi aklınıza gelebilecek her mecradan bu sözlükleri takip edebiliyorsunuz.  

Son olarak göz önünde bulundurmanız gereken ise; üye olacağınız sözlüklere yönelik yapılan yorumlar olmalı. İnci Sözlük için bu konuda yapılan en büyük eleştiri ise içeriği.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...