Kredi Dosya Masrafı Nasıl Geri Alınır?

Yayınlanma Tarihi: 16 Kasım 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Dosya Masrafı Nedir?

Bankalar kredi verme sürecinde zorunlu olarak tahsil edilmesi gerekmediği halde tüketicilerden dosya masrafı, komisyon gibi isimlerle birtakım ücretler alıyor. Yargıtay son yıllarda bankalar tarafından alınan dosya masrafları ile ilgili bir karar aldı. Bir zorlama olarak ödenen bu tutarların geri ödenmesi karar verildi.

Dosya masraflarını geri almak için nerelere başvuru yapmak gerekiyor?

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne başvurarak veya TBB Web Sitesi adresinden bilgi alabilirsiniz, uygun görülmesi durumunda dosya masrafı tutarını alabilirsiniz. 2 bin TL'nin altındaki uyuşmazlıklarda Valiliklerde bulunan İlçe Hakem Heyeti'ne, 2-3 bin TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetine, 3 bin TL üzerindeki uyuşmazlıklarda tüketici mahkemelerine başvurabilirsiniz. Size en yakın tüketici hakem heyetine Tüketici Web Sitesi adresinden ulaşabilirsiniz.

10 yıllık zaman aşımını kapsıyor

10 yıl önceye kadar kullanılan kredilerin dosya masrafları tüketicilere iade edilecek. Daha önce bu süreç 3 yıl olarak kullanılıyordu. Yeni kanuna göre 10 yıl önceye kadar olan kredilerinizi kapsadı.

Ayrı ayrı başvurmanız gerekiyor

Birden fazla bankadan kredi çektiyseniz bu kredileriniz için, tüm dosya masrafları için tüketici hakem heyetine ayrı ayrı başvurmanız gerekiyor. Tek banka kredisi nedeniyle dosya masrafı, ipotek ücreti ve yeniden yapılandırma gibi şikayetlerde tek başvuru yeterli olacaktır.

Tüketici hakem heyetine nasıl başvurulur?

Başvuru bir dilekçe ve ilgili belgelerle yapılıyor. Bu belgelerde bankanız tarafından size verilen dosya masrafı ile ilgili dökümün bulunması gerekiyor. Tüketici hakem heyetinde yapılan incelemeye yönelik bilir kişi ve tebligat ücretleri, satıcı ve sağlayıcı firma tarafından karşılanır.

Zaman Kaybı Ödenecek

Mağduriyetinizi gidermek amacıyla yeni kanundan önce yapılan başvurularda, ''görevsizlik'' kararı verilecek. Böylece zaman kaybınız ödenecek.

 

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...