Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır?

Yayınlanma Tarihi: 16 Aralık 2016 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Kurban Bayramı Namazı nasıl kılınır, Bayram denince akla düşenler kutlama ve sevinçtir. Bayram; gönüllere, yüreklere neşe, sevinç ve kardeşlik hisleri yayar. İslamiyette var olan ve kutlanan iki dini bayram da, İslam alemi arasındaki kardeşliği, barışı, huzuru tesis etmek, dargınlıkları gidermek; Allah'a duyulan sevgi, hürmet ve teslimiyeti hatırlamak, pekiştirmek; biten Ramazan ayını yolcu edip, tutulan oruçların kazandırdığı irade ve sevapların verdiği sevinci yansıtmak; Allah adına ve onun yolunda iyi bir kul olmak için elden ne geliyorsa yapıldığını göstermek adına çok önemli günlerdir. Bu iki kutsal bayram gününde, erkeklere farz olan bayram namazı da, bayram sabahına taze ve huzur dolu bir girizgah yapılmasını sağlar.

Bayram sabahında erkenden kalkmak, yıkanmak, arınmak; temiz kıyafetler giyip, güzel kokular sürünmek yüreği ferahlatan güzelliklerdir.

İslamiyet'teki iki bayram; yani Kurban ve Ramazan bayramları, Cuma namazı farz olan kişilere vaciptir. Bayram namazı iki rekattır ve camide cemaatle kılınır. Bayram namazında ezan okunmaz ve kamet getirilmez. Cuma hutbesi farzdır, namazdan önce okunur. Bayram hutbesi ise sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Bayram namazlarının diğer namazlardan farkı, adına Zevaid tekbirleri de denilen birinci rekatta üç, ikinci rekatta da üç olmak üzere fazladan altı tekbir alınır.

Şimdi Kurban bayramı namazı nasıl kılınır sorusuna gelelim.

Kurban bayramı namazı 1. rekat:

Cemaat düzgün bir sıra halinde imamın ardında saf durur ve "Niyet ettim Allah rızası için Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" şeklinde niyet ederek namaza başlar.

İmam Allah-u Ekber diyerek tekbir getirir ve ellerini kaldırır. Cemaat de buna uyarak aynı şekilde ellerini kaldırır ve göbek altında bağlar.

İmam ve cemaat içinden "Sübhaneke"yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

İmam, cemaatin duyacağı bir sesle, cemaat de içinden "Allahu Ekber" der, ellerini yukarı kaldırır ve ardından aşağı salıverir. Bir müddet durulur. İmam yeniden "Allahu Ekber" der, eller yukarı kaldırılır ve aşağı bırakılır. Yine bir müddet durulur. İmam üçüncü kez tekbir getirir, "Allahu Ekber" der, eller yine yukarı kaldırılır ve bu kez aşağı salıverilmeden bağlanır.

İmam içinden "Euzü Besmele"; cemaatin duyacağı biçimde de Fatiha suresi ve bir sure daha okur. Cemaat ise bu esnada hiçbir şey okumadan imamı dinler.

Rükuya ve secdeye gidilir, ayağa kalkılır ve ikinci rekat başlamış olur.

Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? 1Kurban Bayramı Namazı 2. rekat:

İmam "Allahu Ekber" der eller bağlanır. İmam içinden, Besmele çeker ve duyulacak biçimde Fatiha ve bir sure daha okur. Sure bitince imam sesli olarak, cemaat ise içinden üç kez tekbir alır. Üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan dördüncü tekbiri de alıp rükua varılır ve secdelere gidilerek oturulur.

Oturur vaziyetteyken imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina dualarını okuduktan sonra önce sağa, sonra sola selam vererek namazı bitirirler Namazdan sonra hutbe okunur.

Ramazan Bayramı namazı da aynı bu şekilde kılınır. Sadece niyet kısmı değişiktir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...