Maksimum Keyif İçin Ev Sinema Sisteminin Üç Temel Elementi

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2016 Ekleyen: Elifcan TOK


Teknolojinin artmasıyla beraber oldukça popüler olan ev sineması müzik ve film keyfini evimize kadar getirmiştir.

Peki bu sistem için neler gerekmektedir?

Ev sineması için 3 temel element gerekmektedir.

Bunlar:

  1. Görüntü sağlayan cihaz, bunun tanımı oldukça geniştir. Tüplü televizyonlardan ultra hd televizyonlara kadar birçok görüntü sağlayan cihaz vardır. Özel cihazlar alınabileceği gibi mevcut cihaz da kullanılabilinir. LED veya plazma televizyonların kullanılması hem görüntü kalitesi bakımından hem de büyüklük açısından kullanışlı olmaktadır. 
  2. Görüntü oynatıcılar, CD veya DVD girişleri bulunmalıdır. Günümüz sinema teknolojisinde çoğunlukla DVD kullanılmaktadır. Görüntü kalitesi açısından DVD’yi geçen Bluray Player sistemler kullanılmaktadır. Medya oynatıcının aynı zamanda hard disk giriş yeri veyahut memory kart girişi bulunmalıdır. Oynatıcılarda bazı ekstra fiyat arttıran özellikler bulunabilir. 3D bulunması 3 boyutlu film izlememize olanak sağlamaktadır. Wi-Fi olması yani kablosuz ağa bağlanması birçok filmi rahatlıkla izlememize olanak sağlamaktadır. Ayrıca internete bağlanabilen oynatıcılardan sosyal medyalara girilebilir ve paylaşımda bulunabilinir. Bluetooth özelliği olan oynatıcılar aracılığı ile telefonda bulunan şarkıları kolaylıkla dinleyebilmekteyiz.
  3. Ses sistemi ise en önemli parçalardan biridir. 5 adet hoparlör ve bir sub-woofer yeterli olacaktır. Ön sağ ve sol hoparlörler bilgisayarın alt kısmına yerleştirilir. Arka hoparlörler ön hoparlörlerin hizasında izleyicilerin arka kısmına yerleştirilmelidir.  Sub-woofer’ler yani baslar duvara yakın kısımlara yerleştirilmelidir. Sistemler seçilirken odanın boyutları dikkate alınmalıdır. Bütün sistemler birbirlerini desteklemesi ve uyum içinde çalışması için aynı marka seçilmelidir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...