Mojito Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 18 Temmuz 2017 Ekleyen: admin


Bir Küba kokteyli olan majito, alkollü ve alkolsüz olarak hazırlanan soğuk içeceklerden birisidir. Sıcak yaz günlerinde serinlemek için birebir olan bu özel kokteyl, evlerde de sıkça yapılır. Orjinalinde rum içkisi ile birlikte yapılan majito, alkol sevmeyenler tarafından zaman içinde alkolsüz olarak da yapılmaya başlanmıştır. Bu yazımızda sizlerle hem alkollü hem alkolsüz mojito nasıl hazırlanır sorularının cevaplarını vereceğiz.

Mojito Nasıl Yapılır?

Orjinalinde alkol olan majito, ekşimsi bir tada sahiptir.Farklı çok sayıda tarifi olan bu özel içeceği, siz de evde kendiniz, damak tadınıza uygun şekilde yapabilirsiniz. Pek çok tarif defterinde yer alan ve severek tüketilen mojito yapılışı için gereken malzemeler şu şekildedir.

  • 1 adet lime (misket limonu) ya da limon
  • Bacardi Rum
  • 8-10 adet taze nane yaprağı
  • 2 yemek kaşığı esmer şeker
  • Maden sodası

Mojito yapımı için ilk olarak limonu 6 eşit parçaya bölün. Böldüğünüz limonun 2 parçasını minik küpler şeklinde doğrayın ve majito servisi için kullanacağınız geniş ağızlı bardağın içine koyun. Üzerine nane yaprakları ve esmer şekeri ekleyip tokmak yardımı ile iyice ezin.

Ezilen karışımın üzerine bardakta 1 cm boşluk kalacak şekilde buz kırığı ekleyin. Yine bardakta 2 cm boşluk kalacak şekilde bacardi eklemesi yapın. Bardakta geri kalan kısmı maden suyu ile doldurun. İyice karıştırıp servis yapabilirsiniz.

Mojito Nasıl Yapılır? 1

Hazırladığınız bu içeceği çok fazla bekletmeden hemen tüketmenizi öneririz. Kendi damak tadınıza göre şeker miktarını ya da limon miktarını ayarlayabilirsiniz. Eğer bu tarifi içindeki alkol nedeni ile uygulamak istemezseniz, aşağıda alkolsüz olarak hazırlanan majito tarifini uygulayabilirsiniz.

Alkolsüz Mojito Nasıl Yapılır?

Serinletici özelliği yüksek olan majito, yazın en sıcak zamanlarında sıkça içilir. Limon ile hazırlanan en serin meyve kokteylerinden birisi olan majitoyu alkollü ya da alkolsüz olarak tüketmek mümkündür. Alkolden hoşlanmayan ancak bu tadı merak edenler için alkolsüz mojito malzemeleri şu şekildedir.

  • 12-14 adet küçük nane yaprakları ya da 6-8 adet büyük yaprak
  • 2 yemek kaşığı misket limonu suyu
  • 2 yemek kaşığı toz şeker (tercihen kahverengi şeker)
  • Yarım su bardağı soda

Alkolsüz mojito tarifi için ilk olarak nane yapraklarını bir havanda dövün. Aromasının tam çıkması için bunu yapabilirsiniz. Ardından uzun kokteyl bardaklarına limon suyu ve toz şekeri ekleyip karıştırın. Şeker eriyince üzerine nane yapraklarını da ekleyin ve karıştırın.

Mojito Nasıl Yapılır? 2

Karışan malzemelerin içine bardağı dolduracak kadar buz parçası ekleyin. Bardağı geri kalan kısmına maden suyu ekleyin ve karıştırın. Karışan malzemelerin içine gerekli ise biraz daha şeker eklemesi yapabilirsiniz.

Alkolsüz majito yapımında isterseniz meyve aromalı maden suları da kullanabilirsiniz. Özellikle limonlu maden suyu içeceğinizin daha hoş bir tadı olmasını sağlayacaktır. İsterseniz maden suyu yerine gazoz da kullanabilirsiniz. Ancak gazozların şeker oranı daha yüksek olduğu için şeker eklemesinde biraz daha dikkatli olmanızı öneririz. Alkolsüz majitoyu isterseniz çocuklarınıza da verebilirsiniz.

Sağlıklı ve ferhahlatıcı özelliği bulunan yaz içeceklerinden birisi olan majito, meyve kokteyleri arasında en fazla tercih edilenlerindendir. Ana maddesi limon ve maden suyu olan bu özel içeceği, evinizde her zaman hazırlayıp tüketebilirsiniz. Limonun mis kokusu ve ekşi tadı ile hoş bir aroma yakalanan majitonun her iki türü de sıkça tüketilen soğuk içecekler arasındadır. Hem alkollü hem de alkolsüz majito tariflerinin üzerinde kendi damak tadınıza göre değişiklikler yapıp oranlarını ayarlayabilirsiniz.

18 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...