Okey Nasıl Oynanır


Okey, şuan hepimizin en çok kullandığı sosyal mecralardan biri olan Facebook üzerinden dahi online olarak oynanabilen bir oyun. İnternet üzerinde ücretsiz olarak üyelikle veya üye olmadan okey oynayabileceğimiz siteler bulunmakta hatta bunlardan bazıları kameralı okey uygulaması dahi sunuyor.  Peki hangi siteleri tercih edebilirsiniz ya da hiç okey oynamadım diyorsanız nasıl oynayabilirsiniz. Yazımızın devamında bu konuya değineceğim. 

Okey nasıl oynanıyor?

İlk olarak kısaca bir okey nedir onu anlatmak istiyorum. Okey en az 2 en fazla 4 kişi ile oynanan (4 ıstaka olduğu için) bir masa oyunu. Okey oyununda dağıtılan taşlarla birinci kişi hariç herkesin 14, birinci kişinin 15 taşı bulunuyor. Okey kombinasyonuna uygun taşları yan yana dizip, en az 3 taştan oluşan bir per yapmanız gerekiyor. Bunlar aynı sayının art arda devamı olan bir grup ya da aynı sayının farklı renklerinden oluşan bir grup taş dizisi olabilir. Gösterge ve sahte okey gibi okeye ait bazı kavramlarda var. Gösterge; okey olarak açılan sayının bir küçüğü, sahte okey ise sadece okeyin yerine kullanılan sayıyı simgeliyor. Elinizdeki taşlara ve okey kombinasyonlarına göre 3lü 4lü 5li ya da komple bir rengin serisini oluşturacak şekilde per yapabiliyorsunuz.  Kısaca okeyi anlattıktan sonra, şimdi nerede oynayabileceğinizden bahsedeyim.

Okey nerede oynanır?

Okey oynamak için özel üyelikli sitelerin yanında, online ücretsiz kolayca giriş yapabileceğiniz sitelerde var. Kendi seçiminize göre istediğiniz sitede oynayabilirsiniz, ben sizlere  kendimin de kullandığı birkaç siteden bahsetmek istiyorum.

İlk olarak Facebook’ta okey oynamaktan bahsedelim. Facebook üzerinden okey oynamak için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok, isim aratılan bölüme okey yazdığınızda okeyin çeşitlerin (101 veya okey plus, mynet çanak okey uygulaması) den birisine tıklayıp oyuna başlayabilirsiniz burada arkadaşlarınızın masasına oyuncu olarak katılabilmeniz, kendinize masa açabilmeniz mümkün. Ayrıca masadaki kişilerle sohbette edebilirsiniz. Oynadıkça ve kazandıkça puanınızı da arttırabiliyorsunuz. Facebook üzerinden okey oynamanın artısı bence arkadaşlarınızla birlikte oynayabilmek, ama seçiminiz facebook değilse yine online olarak okey siteleri üzerinden okey oynayabilirsiniz.

İnternet üzerinden üye olarak okey oynamanız mümkün yine bunun en çok kullanılan örneğinin Mynet olduğunu biliyoruz. Mynette okey oynayabilmeniz için öncelikli olarak üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra burada okey oynayabilmeniz mümkün oluyor. Üye olmak istemiyorsanız facebook, twitter, Google plus gibi sosyal ağlanırız üzerinden bağlantı sağlayabilirsiniz. Daha sonra kendinize uygun bir oda seçip burada oynamaya başlayabilirsiniz.

İnternet üzerinden üyelikli sistemle çalışan veya direk online katılım sağlayan sitelerde okey oynayabiliyorsunuz. Üyelik istemeyen sitelerden biri mesela facebook üzerinde oynadığınız okeylerde üyeliğe gerek yok. Bu tamamen sizin seçiminize kalmış.

Kameralı okey, tavla oynamak istiyor iseniz, cikcik.com üzerinden uygulamayı indirerek ve üyelik yaparak, istediğiniz odaya giriş yapıp hem sohbet edebiliyorsunuz, hem istediğiniz masada okey oynayabiliyorsunuz. Fakat önce sisteme üye olup bir kullanıcı adına sahip olmanız ve uygulamayı bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın