Okul Öncesi Sanat Etkinlikleri

Yayınlanma Tarihi: 20 Nisan 2016 Ekleyen: Arzu ÖZGÜN


Çocuğunuzun eğitim hayatına ilk başladığı kurum oldukça büyük önem teşkil eder.

Bu nedenle okul seçimi ve çocuğunuzu okula hazırlama konusu ilk dikkat etmeniz gereken kısımdır.

Kimi eğitim kurumlarında sistemli, kimi kurumlarda da sistemsiz olarak okul öncesi sanat etkinlikleri çalışmaları yapılmaktadır.

Her yaştan çocuğun çok büyük zevk aldığı bu etkinliklerin, çocukların yaşamlarına olumlu katkıları vardır.

Bu etkinlik uygulamaları sırasında bazen elbiseleri bazen de çevrenin kirlenmesi söz konusu olsa bile çocuklar için bu etkinlikler bambaşka bir eğlence kaynağıdır.

Okul öncesi çocukları için uygulanan sanat etkinlikleri arasında hamurla yapılan çalışmalar, resim etkinlikleri, nakış ve kağıt katlama (origami) ilk olarak aklımıza gelen etkinliklerdir.

Okul öncesi eğitim kurumları çocukların duygu ve düşüncelerini ifade edebilecekleri bir ortam oluşturmak durumundadır.

Sanat etkinlikleri eğitiminin uygun bir şekilde hazırlanmış olması bu yaş grubundaki çocukların yaratıcılık yönlerini açığa çıkarmakla kalmaz, gelişmesi için de çok büyük bir potansiyel oluşturur.

Duygu ve düşüncelerini konuşmayla ya da müzikle ifade edemeyen bazı çocuklar, sanat etkinlikleri sayesinde kendilerini ifade etme fırsatı bulurken aynı zamanda da kendilerine has oluşturdukları yeni bir takım ürünler ile de doyuma ulaşırlar.

Çocuklarla yapılan bu etkinlikler eğitimcilerin de çocuklar hakkında fikir sahibi olmalarında önemli bir yere sahiptir.

Çocukların yaptıkları resimler üzerine yapılan sohbetler, çocukların düşünceleri konusunda haberdar olmayı sağlar.

Yine bu sanat etkinlikleri uygulamaları esnasında kullanılan makas, tutkal, fırça ve boya gibi malzemeleri kullanmaları sırasında el ve göz koordinasyonları gelişirken problemler ve birçok kavram hakkında da düşünme yetenekleri gelişir.

Grup olarak yapılan sanat etkinlikleri ise bir şeyleri planlama ve bu planı işbirliği içerisinde uygulamayı öğretir.

Çocukların ilerleyen yaşlarda yaratıcı, etraflarındaki güzelliklerin farkında olan ve üretken bireyler olması için okul öncesi dönemlerde yoğun olan estetik ve yaratıcılık duygularının desteklenmesi gerekir.

Okul öncesi dönemde yapılan sanat çalışmaları çocukların dünyayı yaratıcı bir bakış açısıyla değerlendirmelerini sağlar.

Ayrıca çocuklar başkalarının yaptığı sanat çalışmalarında anlatılmak istenen anlamları algılama konusunda da oldukça başarılılardır.

Okul öncesinde uygulanan sanat etkinlikleri ile sanat zaman içerisinde çocuklar için dünyayı algılamadan tutun da dünyada yaşanan ilişkilere kadar birçok konu hakkında düşünme yollarını açan bir etken olmaya başlar.

Çocukların yaşamlarında önemli etkiler bırakan sanat etkinliklerinin amacına doğru bir şekilde ulaşabilmesi için eğitim veren kurumlara ve özellikle öğretmenlere büyük bir görev düşmektedir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...