Çocuğunuzun Daha İyi Uyuması İçin 5 Öneri


Bebek büyüdükçe uyku düzeni de yetişkinlerinkine benzemeye başlar.

Fakat bazen bebekler de çocuklar da rahat uyuyamaz.

Bu da annenin huzursuz olmasına sebep olur.

Annelerin ve babaların dikkat edeceği birkaç püf noktayla çocuklarının rahat uyuması mümkündür.

Bu yazımızda çocuğunuzun daha rahat uyuması için dikkat etmeniz gereken 5 öneriyi sizlerle paylaşacağız.

İşte önerilerimiz:

  1. İlk olarak çocuğunuzun karnının tok olup olmadığına dikkat edin. Aç bir çocuk uyumakta oldukça zorlanır. Açlık çocuğu rahatsız eder ve dolayısıyla huzursuz olan çocuk uyuyamaz.
  2. Çocuğunuzun rahat uyumasını istiyorsanız ılık bir duş aldırıp altının da temiz olduğundan emin olduktan sonra yatağına yatırabilirsiniz.
  3. Bir diğer önerimiz ise; çocuğunuz eğer küçük ise gazı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Gazı olan çocuk şişkinlik hissi ve karnındaki rahatsızlıktan dolayı uyuyamaz. Gaz, bebeklerin de çocukların da uyku düzenini bozacak derecede etkili olabilir.
  4. Çocuğunuzun rahat uyuması için sallayabilirsiniz. Kulaktan dolma bilgilerle çocuğunuzu sallayarak uyumaya alıştırma fikriden korkmayın. Çocuğunuzu sallayarak ninni söylemek ya da fısıltıyla konuşmak çocuğunuzu rahatlatacaktır ve uyumasını kolaylaştıracaktır. Burada şarkı, ninni ya da konuşmanın yanı sıra çocuğunuza sevdiği bir oyuncağını da verebilirsiniz. Oyuncağıyla uyuyabilir.
  5. Son olarak çocuğunuzu yatağına yatırmadan önce sarılın ve sevginizi hissettirin. Çocuğunuzun rahat uyuması için kendini güvende hissetmesi önemlidir. Bu da ancak anne ve babasının sevgisiyle mümkün olacaktır.

CEVAP VER