29 Eylül 2023
Ev ve Bahçe

Evde Limon Ağacı Nasıl Bakılır?

Çiçekler ve bitkiler yaşadığımız ortamları güzelleştiren, huzur ve enerji veren varlıklardır. Ev ortamında yetiştirilen bitkiler görsel bir zenginlik oluştururken psikolojimizi de olumlu yönde etkiler. Onları sadece izlemek değil; yetiştirmek, suyunu, vitaminini, ışığını ayarlamak, serpilip gelişmelerini takip etmek bile başlı başına bir terapidir. İşte evde yetiştirilen ve çok keyif veren bitkilerden birisi de limon ağacıdır.  Hele yediveren cinsi olursa daha da keyif verir. Sürekli çiçek açan, mis gibi koku yayan limon ağacı biraz ilgi ve uğraşla evin neşesi haline gelir. Haydi gelin evde limon ağacı nasıl yetiştirilir, limon ağacı bakımı nasıl olmalıdır, saksıda limon ağacı yetişir mi sorularının yanıtlarına bir bakalım

Limon Ağacı Hangi Gübreyi Sever?

Evde limon ağacını yetiştirirken gübre olarak hayvansal gübre önerilmez. Ağacın çiçeklenme döneminde yeterli miktarda gübre verebilirsiniz. Gübre seçiminde steril ve organik gübreler tercih edilmelidir. Ayrıca çinko ve bor içeren gübreler de rahatlıkla kullanılabilir.

Limon Ağacı

Nasıl Sulanır?

Limon ağaçları nemli ve sıcak ortamları sever. Bol su isteyen ağaç eğer yeterli miktarda sulanmazsa acı meyve verir. Özellikle ilkbahar ve yaz dönemlerinde sulanma işlemi ihmal edilmemelidir. Bu arada bol sulama bitkiyi çürütecek oranda olmamalıdır. Yaz mevsiminde akşam saatlerinde ulama yapılırsa fidelerin daha rahat büyümesi sağlanmış olur.

Hastalıkları ve Tedavisi

Evde yetiştirilen limon ağacında bazen hastalıkların baş göstermesi olasılığı da vardır. En tehlikeli  hastalıkları hommosisi ve kurum mantarıdır. Bunun dışında isli mantar, ölçekli böcekler, unlu biti, yaprak biti, kırmızı veya örümcek akarı, kapalı limon hastalığı da limon ağacının hastalıkları içinde yer alır.

Limon ağacı bakımı emek isteyen bir iştir. Hastalık daha başlangıç aşamasında fark edilip bitki rahatlatılmalı ve gereken tedavi uygulanmalıdır. Ev yapımı olan ağaç hassas yapıdadır. Hastalıklar daha ziyade element eksikliğinden kaynaklanır. Bitkiye düzenli olarak  mineral ve organik gübre takviyesi yapılmalıdır. Ama doz aşımına dikkat edilmelidir; çünkü fazla miktarda gübre de bitkinini sağlığını olumsuz yönde etkiler.

Budama

Limon ağacınızın daha rahat nefes alabilmesi için düzenli olarak budama işlemi yapmalısınız. Budama için dalların 5 cm’den büyük olmaması gerekir. Her dal birbirinden farklı büyüklükte budanmalıdır. Eğer böyle yapılmazsa dallar güneş ışınlarını eşit şekilde alamaz ve yaprak başta olmak üzere bitki gelişimi yavaşlar.

Limon Ağacı Ne Zaman Meyve Verir?

Heyecanla ve merakla beklediğiniz o an ne zaman gelir? Ağacınız ne zaman meyve verir? Saksıda limon ağacı yaklaşık 1-2 sene içinde meyve verecektir. En dikkat edilmesi gereken husus limon ağacının konumudur. Ağaç güneş alan bir konumda olmalı ve ortamda sıcaklık sıfırın altına düşmemelidir. Çiçeklenme döneminde sıvı gübre de verilmeli ve meyve oluşumu başladıktan sonra da gübreleme yapılmalıdır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video