Barfiks Nasıl Çekilir

Yayınlanma Tarihi: 6 Nisan 2015 Ekleyen: Berivan AltürkBarfiks çekmeye başlarken öncelikle her spor öncesi sakatlanmaları önlemek adına yapılan ısınma hareketlerini yapmamız ve vücudu çok fazla zorlamamamız gerekiyor.

İlk aşamada vücuda fazla yüklenilmesi belinizin incinmesine, henüz güçlenmemiş kasların zedelenmesine neden olabilir.

Başlangıç olarak vücudun ağırlığına kolları alıştırmak açısından sadece barfiksi tutarak, vücut ağırlığının asılı kalmasını sağlamak, sağlığınız açısından yerinde olacaktır.

Spora ayırdığımız zaman diliminde barfiks hareketini sık sık yaparak beynimizden kaslara giden sinyalleri arttırıp, kaslarımızı ilerideki safhalara alıştırmak, daha kısa sürede barfikste uzmanlaşmamızı sağlayacaktır.

Kollarınız vücut ağırlığınızı rahatlıkla taşıyacak kuvvete geldiğinde, barfiks sırası ile önce daha yakın mesafedeki çeneye, sonraki seviyede biraz daha yukarı çekerek omuzlara ve daha ileri seviyede göğse çekerek yapılabilir.

Her bir aşama, vücut o hareketi rahatlıkla yapabilir konuma geldikten sonra atlanmalıdır.

Barfiks ile parmaklarınız, kollarınız, sırtınız ve hatta bacaklarınız destekleyici fonksiyonda çalışır.

Göğüs, sırt ve kanat kaslarıyla itici kasların neredeyse hepsini çalıştıran bir harekettir.

Temel barfiks pozisyonunu uygun konuma getirebilmek için öncelikle karın kaslarını sık konuma getirmek gerekmektedir.

İkinci durum zor pozisyonda nefes verip rahatladığımız anda nefes almamız, bize doğru pozisyonda hareketi yapmamızı sağlar. 

Barfikste en temel yapılan yanlış; karın kaslarını sıkmamakla alakalıdır ve hareketi kolaylaştırmak üzere insan beyninin kendi dizayn ettiği aldatma denilen pozisyona geçmesidir.

Barfiks'in Tutuş Şekilleri:

  • Düz paralel bir bardaysak serçe tutuş denilen önden tutuş
  • Paralel eller içe doğru çekiç pozisyonu
  • Kollar içe doğru çevrilerek
  • Serbest barfikste kollar birbirine yakın konumda, kendinizi boşlukta serbest bırakıp başınızı önde tutmalısınız.
  • Serbest barfikste fabrika ortamında üretilen makinelere nazaran daha ilkel çalışma yöntemleri kullanıldığından, güvenliğiniz açısından tüm tedbirler alındıktan sonra egzersizlerinizi yapmanız daha uygun olacaktır.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...