Denizatı Nasıl Bir Canlıdır

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2016 Ekleyen: admin


Denizatı Nasıl Bir Canlıdır

Denizatları hepimize çok ilginç gelen ama bir o kadar da dokunamadan sevdiğimiz canlılardır. İlk şokumuzu denizatlarının doğumuna dair bir bilgi ile almıştık birçoğumuz. Bilgi ise denizatlarında erkeklerin doğum yaptığıydı. Evet, erkek denizatı hamile kalıp doğum yapıyordu! Başları bildiğimiz atların başına benzeyen bu balıklar 10-15 cm uzunluğundadır ve dikey yüzerler. Bu sevimli denizatları akıntının az olduğu daha sakin bölgelerde yaşarlar. Genelde Akdeniz’de görülürler. Bugüne kadar yaklaşık 40 türü keşfedilen denizatlarının toplamda kaç türü olduğu hala araştırılmaktadır. Denizatı Nasıl Bir Canlıdır konumuza devam edersek;

Diğer deniz canlıları gibi pullarla kaplı olmaya vücudunun yüzeyi kemiğimsi düğmecilerle kaplı ve bir o kadar duruşundan da anladığınız gibi başları daima dik bulunur. Birçok renkte olabiliyor bu denizatları. Turkuazdan kırmızıya, maviden yeşile kadar her renk denizatı keşfetmek mümkün. Fakat her ne kadar bir şaheser gibi görünseler de maalesef yüzme konusunda dış görünüşleri kadar mükemmel değiller. Sırtlarında bir adet ve toplamda üç adet olan yüzgeçleri çok küçüktür ve solungaçlarının altındaki bu iki yüzgeç dengeyi ki sırttaki yüzgeç ise yüzmek için gerekli enerjiyi sağlamalarına yardımcı oluyor.

İnsanlar gibi bir huyları da var! Flörtözler. Ve kamufle yeteneklerini sadece tehlike anında değil flört esnasında da kullanıyorlar. Erkek denizatı dişiye kur yaparken neredeyse noktasına kadar dişi ile aynı renge sahip olabiliyor. Üstelik birçok hayvanın aksine tek eşliler. Genellikle doğurdukları yavruları yetiştirmeyen denizatları yavrularını başıboş bırakarak kendi kendilerine yaşamayı öğrenmelerini sağlıyorlar.

denizati nasil bir canlidirDenizatlarının Yaşamı Ne Kadar Sürer?

Yaklaşık olarak 4-5 yıl yaşayan denizatları bu süreç içerisinde milyonlarca yavru dünyaya getirebiliyor. Çoğu denizatı hayatta kalma mücadelesini kaybetse hayatta kalanlar ile yeterli bir araştırma yapılabiliyor. Hayatta kalmayı başaramayanlar ise ya av oluyor ya da avlanmaya giderken kayboluyor. Nesilleri yüksek boyutta tehlikede olan denizatları birçok hastalığa tedavi amacıyla avlanıyor. Nesilleri 40 milyon yıl öncesine dayanan denizatlarının avlanmasına ve öldürülmesine büyük ölçüde tepkiler yağıyor.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...