Hamilelik Depresyonu İçin Çözüm Önerileri

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2015 Ekleyen: Melek Sevinç SARIOĞLUHamilelik dönemi boyunca anne adaylarında duygusal dalgalanmalar olabilir.

Hamile kaldığınızı öğrendiğiniz anda bebeği istiyor olsanız bile gebelikle ilgili çelişkili duygular belirir ve duygusal dalgalanmalar yaşanabilir. 

Her ne kadar bu duygusal oynamaların belirgin bir tedavisi olmasa da şeker, çikolata ve kafeinden uzak durmak, diyet yapmak, dinlenmek, alıştırma yapmak ya da duygularınızı çevreyle paylaşmanız sorunun ağırlaşmasını engelleyici önlemler arasında yer alır. 

Neşesizliğiniz ve karamsarlığınız sık sık sorun yaratıyor ya da sürekli bir hal alıyorsa o zaman siz de hamilelik döneminde hafif depresyon geçiren % 10 oranındaki kadınlardan biri olabilirsiniz. 

Kadınlarda bu tür depresyonu arttıran bazı etkenlere dikkat çekmek gerekir.

Kişisel ya da aile öz geçmişinizde geçirilmiş duygu bozuklukları olabilir.

Depresyonun nedenleri arasında sosyo - ekonomik stres de yer alır.

Çocuğun babasının yeterli duygusal desteği göstermemesi anne adaylarındaki depresyonu tetikler. 

Hamilelik komplikasyonları nedeniyle hastaneye yatırılmak ya da yatakta dinlenmek zorunda kalmak, anne adayının psikolojisini bozabilir.

Anne adayı kendi ve bebeğinin sağlığıyla ilgili kaygı duyabilir.

Depresyonun kendini kötü, neşesiz ve boşlukta hissetmesinin yanında en sık görülen belirtileri; uyku bozuklukları, yeme alışkanlıklarında değişme, iştahsızlık ya da aşırı yeme, sürekli yorgunluk hissi, işe, oyunlara ve sosyal etkinliklere olan ilgi kaybıdır.

Eğer bu belirtiler 2 haftadan uzun sürerse doktorunuzla bu durumu konuşun ve gerekirse size terapist önermesini isteyin. 

Hamilelikte antidepresan ilaçlarının tedavisinin güvenirliliği kanıtlanmadığından, çok ağır vakalar hariç ilaç tedavisi kullanılmaz. 

İlaç tedavisi yerine en az onlar kadar etkili olan destekleyici psikoterapi ile depresyon tedavi edilebilir. 

Bu konuda yardım almak çok önemlidir çünkü; depresyonunuz bebeğinize gereken bakım ve ilgiyi göstermenizi engelleyebilir.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...