Portakal Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Bitkiler de insanlar gibi ilgi ve alaka gördükleri yerde daha bir güzel, daha iyi ve sağlıklı yetişirler. Bir bitki de canlıdır ve onlara insan gibi davranmak gerekir. Dertleşmek, sevmek, onlarla konuşmak, ilgi ve alaka göstermek bitkimizin daha sağlıklı yetişmesinde en önemli kurallardandır. Yeni ekilen bir bitkiye, tıpkı yeni doğan bir bebeğe davrandığımız nazik ve dikkatli davranmamız gerekir. Biz portakal ağacı yetiştireceksek, bu portakal ağacı acaba nasıl bir iklimde nasıl şartlarda yetişir bilmemiz gerekir. Bakalım portakal ağacı hangi iklim tarzında ve hava koşulların da daha kolay yetişiyormuş;

Portakal ağacı yetiştirmek için gerekli iklim koşulları

Portakal ağacı yetiştireceğimiz ortam 25 derece sıcaklığı -3 derece soğukluğu geçmemelidir. Aksi takdirde, portakal ağacı sıcaktan yanabilir veya soğuktan donabilir. Bu da meyve vermesini engelleyecektir. Portakalın gelişimi ortalama 15 derece oluğunda başlar.

Portakal Çeşitleri;

 • Valensiya
 • Hamlin
 • Washington
 • Yafa
 • Göbekli
 • Malta
 • Kan Portakalı
 • Şeker Portakalı

Portakal ağacı nasıl ekilir?

Portakal fidesi, Eylül veya Ekim ayı da yağmurlardan yararlanması için ekilebilir. Ancak, herhangi bir mevsimde dikilmesi şart değildir. Her mevsim ekilen portakal tutar. Daha önceden yetişmiş olan bir portakal meyvesinin çekirdeğinin ya da portakal ağacından koparılan ölmemiş bir dalın suda bekletildikten sonra saksıya ekilmesi ile yetiştirilmeye başlanır.

Bir müddet saksıda durması gereken portakal fidesi daha sonra bahçe toprağıyla buluşturulur. Toprak ile buluşacak olan portakal fidesinin çukurunun geniş açılması gerekir. Herhangi bir toprağa ekilebilir. Kullanılması gereken özel bir toprağı yoktur.  Ancak bir çok bitkide olduğu gibi, portakalın da toprağının ağırlığının az olması gerekmektedir.

Portakal ağacı ne zaman ve nasıl sulanır?

Su nasıl ki insan yaşamının vazgeçilmez unsuru ise, portakal ağacı için de durum böyledir. Sık ve bol bol sulanmak ister. Az sulanan bir portakal ağacının tutması imkansıza yakındır. İklime ve ağacın gelişimine bağlı olarak değişebilen su miktarı ortalaması 850-950 ml’dir.

Portakal ağacı nasıl budanır?

Budama yapılmayan ağaçlarda dallar kırılır ve ağaç meyve vermemeye başlar. Işık alınmadığından kalitesiz bir meyve olur ve verim oldukça düşer. Peki bu portakal ağacı nasıl budanır? Portakal ağacı budaması kışın havanın çok soğuk olmadığı güneşli bir günde yapılmalıdır. Budama işini iyi bilen biri tarafından yapılmalı ve ağaçtaki kırılmış, bozulmuş, eğilmiş, hasar görmüş, sağlıksız dallar kesilmelidir. Budanan ağacın şekli yuvarlak haline getirilmelidir.

Portakal ağacının meyve vermesi

Portakal ağacının meyve vermesi için gerekli bütün işlemler yapıldıktan sonra birkaç sene meyve almak imkansızdır. 5-6 sene sonra verimli olmaya başlayabilecek bir ağaçtan tam verimle meyve toplamak istiyorsak 10 sene kadar beklememiz gerekebilir ve bu dönem içerisinde ağacın bakımını eksiksiz yerine getirmemiz gerekir. Bir portakal ağacı, kış mevsiminin başında bahar yağmurlarından verimini aldıktan sonra meyve vermeye başlayacaktır.    


Bir yorum bırakın


 • Turkan Demirci

  07:10 - 01 August 2015, Saturday

  Merhaba benim 3 adet portakal fidanim var direkt boya gidiyor bunu nasil budayabilirim evde saksida yetistiriyorum. Teşekkürler

·