18 Haziran 2024
Moda ve Kişisel Bakım

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Erkeklerde saç dökülmesi, kellik derecesine varacak sonuçlarıyla birlikte daha çok görülmektedir. Saç  dökülmesinin nedenleri arasında genetik faktörler, gereksiz ve fazla kozmetik kullanımı, saçı yıpratıcı işlemler yapmak (boya, saç renginin açılması, yanlış kozmetik ürünü kullanımı), mevsim değişiklikleri, protein ve vitamin eksiklikleri, anemi derecesinde kansızlık sayılabilir.

Saç Dökülmesinin Önlenmesi

Saç dökülmesinin önlenmesi için tüketilecek bir takım bitkiler vardır bunlar;

  • Elma
  • Arpa
  • Kakao
  • Yeşil Çay
  • Kuşburnu

Ancak, bunların çok fazla tüketilmesi ve uzun zamanlardan sonra etki göstermesi, bizleri daha pratik bir takım yollar bulmaya yönlendiriyor. En pratik yollar arasındaysa kullanılan yağlar geliyor. Yağ, saçı beslemek, dökülmesini önlemek ve hızlı uzamasını sağlamak için en iyi yöntemlerden biri. Gelelim saçımız için kullanabileceğimiz yağların ve bitkilerin kullanımına;

Biberiye: Bir fincan biberiye çayı içmek veya birkaç damla biberiye yağını saç diplerine masaj yaparak uygulamak saçı besleme, arındırma ve canlandırma yönünden çok etkilidir.

Argan Yağı: Kullanımı ve ulaşımı en kolay yağlardan biri olan argan yağı saçı beslemeye yardımcı olur. Marketlerin kozmetik bölümlerinden bile çok kolay temin edinebileceğimiz bu yağın bir iki damlasını saç uçlarından diplerine doğru haftada bir, en fazla iki kere, uygulamak kısa bir süre sonra saç dökülmesini önleyecektir.

Nane Yağı: Nane yapraklarından elde edilen nane yağı, nefesimizi ferahlattığı gibi saç diplerinin de ferahlayıp rahatlamasına yol açarak dökülmesini önler ve sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Çam Terebentin: Saçın uzamasında ve dökülmesinin önlenmesinde bir mucizedir çam terebentin. İsterseniz kozmetik mağazalarında tüpler halinde satılan bu yağı şampuanıza karıştırıp kullanabilir, isterseniz hafta da 2-3 kere saç diplerinize yağ şeklinde uygulayabilirsiniz. Sabırlı olup beklerseniz, kısa zaman içinde saçın hem uzadığını hem de dökülmesinin yavaşlayarak durduğunu göreceksiniz.

Bunların yanı sıra; Zeytinyağını saç diplerine uygulamak, Marul ve soğan tüketimini arttırmak, Demlenmiş çayı süzdükten sonra saça masaj yaparak uygulamak, Saç renklendirmesinde kına kullanmak, Kozmetik şampuanların yerine aktarlardan alınan sarımsak şampuanı kullanmak da saç dökülmesini önler.

Şampuan saçın kokmasını, parlak durmasını sağlamakla beraber saça en çok zarar veren ürünlerdendir. Bunun içindir ki her şampuan kullanılmamalı ve içeriğine dikkat edilmelidir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video