23 Temmuz 2024
Yaşam

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan 1920 tarihi Türk milletinin iradesini temsil eden ilk Büyük Millet Meclisinin açıldığı ve Türk ulusunun bağımsızlığını ilan ettiği tarihtir.

Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan gününün bayram olarak kutlanmasını istemiş ve 5 yıl sonra 23 Nisan 1929 tarihinde bu bayramı çocuklara armağan etmiştir.

Atatürk, UNESCO’nun 1979 yılını çocuk yılı olarak ilan etmesinin ardından 23 Nisan tarihinin çocuk bayramı olarak kutlanacağını bildirmiştir.

23 Nisan, ilk kez 1929 yılında çocuk bayramı adıyla kutlanmaya başlamıştır.

1979 yılında ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla bayramımız uluslararası bir boyuta taşınmıştır.

Günümüze kadar ortalama olarak 40’ın üzerinde ülkeden gelen çocuklar, Türk çocuklarının misafiri olarak bu bayramı hep birlikte kutlamaktadırlar.

Dünyada çocuklara bir bayram hediye edip bu bayramı tüm dünya ile paylaşan tek ülkedir Türkiye…

Her sene ülkemizde, yurtdışındaki temsilciliklerimizde, tüm kurumlarımızda ve okullarımızda birçok etkinliklerle 23 Nisan kutlamaları yapılır.

Bu kutlama ile milli birliğimiz kenetlenir; bu gururu bize yaşattığı için Ulu Önder Atatürk’e bir defa daha minnet ederiz.

Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar bir milletin geleceğidir.

Çocuklara duyduğu sonsuz güvenin ve yüce bir sevginin ifadesi olarak, 23 Nisan tarihini Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan etmiştir.

Onurlu tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillere öğretilmesi ve yüce Türk ulusunu emanet edeceğimiz geleceğin Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisan önemli bir vesiledir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ülkemizde ve K.K.T.C‘de resmi tatil olan ulusal bayramlarından biridir.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşları ile aziz ulusumuzun istiklalini sağlayan ilk meclisin kurucu üyelerine saygı ve şükranlarımızı sunar, minnetle anarız.

Tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın kutlu olmasını dileriz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video