12 Temmuz 2024
Yeme İçme

Akıtma Nasıl Yapılır?

Türkiye genelinde çok sevilen krep tarifi için bilgilendirici olan yazımızı sonuna kadar okumanız tavsiye edilir. Akıtmanın diğer adı kreptir.  Akıtma sabah kahvaltılarında karnımızı doyurmaya yarayan aynı zamanda besin almamıza yardımcı yiyecektir. Aslında akıtma yapma son derece basittir pişirmesi ve iç karışım ayarı düzgün olduğu sürece artık kahvaltılarınız çok lezzetli olacaktır.

Krep taze köy sütünden yapıldığında inanılmaz lezzetli olur. Akıtmanın hamuru içinde dereotu olması inanılmaz lezzetli olmasını sağlar. Dereotu lezzet katar. İlgili yazımızda akıtma nasıl yapılır diye merak ettiğiniz her sorunun cevabını alacaksınız.  Size aşağıda verilen akıtma yapımı için malzemelerin kesinlikle taze olması gereklidir. Oktay ustanın da aşağıda önerdiği malzemeler ile akıtmayı lezzetli hale getirebiliriz. İçerisine kahvaltılık koyarak ekmek niyetine tüketebilirsiniz.

Süt ve yumurtayı çok kaliteli bir şekilde tedarik ediniz. Akıtmanın kıvamı ve iç malzemelerinin çok iyi karışması gerekir. Akşam saatlerinde kahvaltı şeklinde hazırlanan misafir törenlerinde de krep tercih edebiliriz. Ayrıca kadınları akıtma nasıl yapılır oktay usta tarifi ile de bilgilendireceğiz.

Mayasız daha lezzetli olan akıtma tarifi için aşağıdaki malzemeleri tercih ediniz. Eğer kabarmasını istiyorsanız çok az karbonat ekleyebilirsiniz. Kabarmasın diyorsanız da sadece aşağıdaki malzemeleri kullanınız. Kabartma tozu veya karbonat tadını acı yapar. Mayada acılık katabilir. Birçok kadın mayalı akıtma tarifi, nasıl olduğunu merak etmektedir.

Mayalı akıtma tarifi ise aşağıdaki malzeme karışımın içinin hepsine yaş maya kullanarak yapılır.  Maya genelde toz şeklinde kullanılıyor. Kahvaltıda veya öğle misafirliğinde bulunan kişi sayısına göre adet belirtin genelde herkese bir adet düşmektedir. Hamur işi olmasından dolayı zaten çok doyurucu tadı olan bir yiyecektir.

Akıtma Nasıl Yapılır? 1

Akıtma Yapmak için Malzeme Listesi

 • 2 su bardağı süt
 • 2 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı sıvıyağ
 • Lor peyniri piştikten sonra
 • 1 çay kaşığı tuz
 • İsteğe göre çok az karbonat
 • Rengi belli olacak kadar dereotu
 • 1,5 su bardağı elenmiş un

İlk olarak yumurtaları kırınız. İçerisine sütü ekleyin ve sütle birlikte karıştırın daha sonrasında ise kek yapacak kadar yeterli, kıvama olan karışıma çok az tuz, isteğe göre karbonat ekleyin un elenmiş olmadır. bu karışımı düz bir tavada kızartmak gereklidir.

Akıtma Nasıl Yapılır? 2

Tavanın sıcak olmasına dikkat ediniz. Karışımda asla topaklanma olmasın ve tahta kaşık ile tavaya serin ince ve düz görünüm olması gerekir. Akıtmayı kızartmak için tavanın yapıştırmayacak kalitede olması gerekir. Genelde teflon tavada kızartma yapılır. Teflon tavanı çizik olmaması gerekir. Bu duruma lütfen dikkat ediniz.  Ananelerimizden kalma bu lezzet çok sevilmektedir. Yanında tüketilen kahvaltılık yiyeceklerde ve yanında çok taze çay sizi keyiflendirecektir.

Not: karışım içine koyulan yumurta ne kadar fazlaysa rengi o kadar sarı olur. Akıtmayı yani hamurunu kimi kişiler waffle hamuru olarak kullanıyor. Yani isteğe göre hamuru şekerlide yapabilirsiniz. Şekerli olarak tüketilen waffle hamuru içerisine çikolata çilek ve muz ile süsleme yapılır.

Akıtma Nasıl Yapılır? 3

Üstüne pudra şekeri koyarak süslenen şekerli hamuru tatlı yapımı için tercih edebiliriz. Krep böreği olarak adlandırılan bir hamur yapmak içinde kesinlikle kızarmamasına dikkat ediniz. Çoğu kişi içine domates veya salatalık eklemektedir. Akıtmayı kızartmak için kısık ateş olması gerekir. Piştikten sonra içine çilek reçeli koyanda var. Çilek reçelde çok yakışmaktadır.

Bu tercih tamamen sizin damak zevkinize göre belirlenir. Akıtmayı kızartmak için, tavanın ısıtılmış olmasına dikkat ediniz. İsterseniz kızartma tavasına orijinal tereyağı da ekleyebilirsiniz. Fakat size belirtilen malzemelerin dışında malzeme eklememek gereklidir.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video