24 Temmuz 2024
Teknoloji

Alışveriş Siteleri Nasıl Ürün Tedarik Eder

Alışveriş siteleri nasıl ürün tedarik eder hiç düşündünüz mü? Günümüz internet çağında internet elimiz, ayağımız, her şeyimiz haline geldi. Bilgisayar başına oturup internet üzerinden köşe başındaki maketten veya bakkaldan limonumuzu bile sipariş eder konuma geldik. Ayakkabı, çanta, bot, kitap, mont, kalem, çorap, yani aklımıza gelebilecek ne varsa “yarı fiyatına” gibi coşkulu indirimlerle internet üzerinden tedarik etmemiz mümkün. Hem de yerimizden bile kıpırdamaya gerek kalmadan bugün verdiğimiz siparişler; yemek türü ise dakikalar içinde, diğer siparişler ise en geç bir iki gün içinde kapımıza geliyor. Çok rahat olan internet sitelerinden alışveriş sistemi güzel bir uygulama olmasına rağmen bizi tembelliğe alıştırıyor. Özellikle çocukların ve gençlerin yerlerinden kıpırdamaya bile gerek kalmadan yaptıkları alışverişler yüzünden toplumda obezite gün geçtikçe artacak ve önüne geçilemez hale gelecek. “Her ihtiyacımızı internetten karşılamak gibi bir imkanımız varken neden yerimizden kalkıp hareket edelim ki?” gibi bir düşünce de yavaş yavaş yaygınlaşmıyor değil.

alisveris-siteleri-urun-1İnternetten Al Kapına Gelsin

Peki bu bizim elimiz, ayağımız olan alışveriş siteleri nasıl ürün tedarik eder? internet siteleri mallarını nereden tedarik ediyorlar? Bu soru zaman zaman hepimizin aklına geliyor değil mi. Bu siteler ürünleri nereden buluyor? Nasıl bize iletiyor bu kadar fazla ürün stoğunu nerede yapıyor? İşte bu soruların cevabı:
İnternet üzerindeki çok bilinen ve tanınan alışveriş siteleri genelde kendileri tedarikçi aramıyor. Reklam olması, ürünlerinin çok daha fazla kişiye ulaşması açısından büyük markalar veya kendini tanıtmaya ihtiyaç duyan markalar önemli alışveriş sitelerini aracı olarak kullanıp hem markalarını tanıtmış oluyor hem de ellerinde kalan birçok malı düşük fiyatlar ile satışa çıkararak satmış oluyor. Alışveriş sitelerine satılan belirli stoklu ürünler alışveriş siteleri tarafından da daha düşük fiyatlara satılabiliyor. Bu işten karlı çıkan taraf ise her zaman tüketiciler oluyor; çünkü aynı ürün mağazadan 300 TL’ ye alınacakken, internet üzerinden rahatlıkla yarı fiyatına alınabiliyor. Hem de bazı kampanyalar ile kargo ücreti bile ödemeden ürünler kapıya geliyor.
İnternet siteleri bu ürünleri ucuza satabiliyor ama bunun da birkaç nedeni var. İlk olarak, genelde internet üzerinden satışa sunulan ürünler geçmiş sezonların ürünü oluyor. Hal böyle olunca da yarı fiyatına ürün satılabiliyor. Bir diğer neden ise bu gibi sitelere çok fazla ürün giriş çıkışının olması. Mal değişimi çok olunca haliyle fiyatlar da düşük oluyor.
İnternet siteleri nasıl ürün tedarik eder sorusunun cevabı sanırız merakınız gidermiştir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video