24 Temmuz 2024
Genel

Altın Nasıl Anlaşılır?

İnsanlık tarihi boyunca, bazı maddeler insanlar için hep değerli olmuştur.  Bu maddeler arasında ilk sırada değeri her geçen gün artan altın yer almaktadır.

Asitlere karşı son derece dayanıklı olan, yumuşak yapılı ve parlak sarı rengindeki altın, insanlar tarafından ticaret, hediye, yatırım, süs eşyası gibi bir çok alanda kullanmakta ve güven veren bir madde olduğu içinde vazgeçmemektedirler.

Bu durum özellikle son zamanlarda bazı çevre ve kişiler tarafından suiistimal edilebilecek bir menfaat yolu olarak kullanılabilmektedir. Öyle ki,  sahte altın takılar her yerde karşımıza çıkmaktadır. Kaplama bir metal takı veya pirinç bir takıya altın değerinde para vermemek için altının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır konusunda bilgi sahibi olmak gereklidir.

Bir altının gerçek altın mı, sahte altın mı olduğunu anlamak bizler yani tüketiciler için çokta kolay bir durum değildir. Gerçek altın nasıl anlaşılır? Altın ayarı nasıl anlaşılır? gibi soruların ilk muhatabı tecrübeli kuyumculardır.

Altın Nasıl Anlaşılır? 3

Mümkün olduğunca bu konularda kuyumculardan yardım almak önerilse de kesin olmamakla birlikte en azından fikir sahibi olabileceğimiz bazı yöntemler vardır. Şimdi bu yöntemleri özetleyerek altın nasıl anlaşılır, altın ayarı nasıl anlaşılır sorularına cevap bulmaya çalışalım.

  • Gerçek altın nasıl anlaşılır diye düşünenlerin ilk başvurabilecekleri yöntem büyüteç yöntemidir. Elimize aldığımız altın halkanın içerisinde yazılanlara büyüteç yardımı ile bakmalıyız. Gerçek altınlarda halkanın içerisinde altının kaç ayar olduğu ve üretici sertifika bilgileri yazar. Buradaki bilgilerden sahte altın olup olmadığını anlayabiliriz. Eğer elimizdeki altın çok eski ve kullanılmış ise ve içerisindeki yazılar silinmiş ise altının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır? Bu durumda altın takımızda renk değişimi olup olmadığına bakabiliriz. Gerçek altında renk değişimi olmaz. Veya diğer seçeneklere göz atmamız işimize yarayabilir.
  • Altın manyetik bir madde olmaması nedeniyle mıknatıs tarafından çekilemeyecektir. Bu yöntem tek başına gerçek altın olup olmadığı konusunda karar vermemizde yeterli olmamakla birlikte, eğer mıknatıs altını çekerse sahte altın olduğu fikrine varabiliriz.
  • Gerçek altın nasıl anlaşılır konusunda bize yardımcı olabilecek bir diğer yöntemde ağırlık testidir. Altın, özgül ağırlığı diğer elementlere göre daha ağır olan bir elementtir. Gerçek bir altın takı, aynı boyut ve hacimdeki sahte altından daha ağırdır. Altın takınızı hassas bir terazi kullanarak diğer takılar ile karşılaştırabiliriz.

Altın Nasıl Anlaşılır? 1

  • Altının asitlere karşı dayanıklı olduğundan bahsetmiştik. Bu durumda altın nasıl anlaşılır sorusu için yapabileceğimiz bir diğer seçenek ise nitrik asit testi. Çelik bir kaba bırakacağımız altın takımızın üzerine bir damla nitrik asit dökerek testimize başlıyoruz. Eğer takımızda sarı renkli bir reaksiyon görülürse takımız pirinçtir. Eğer süt rengi bir reaksiyon olursa takımız altın kaplamalı bir gümüş, yeşil bir reaksiyon olursa kaplama bir metaldir.
  • Sahte altını anlamanın bir diğer yolu da seramik tabak testidir. Kullanmadığımız bir seramik tabağın yüzeyine altın takımızı sürttüğümüzde eğer siyah bir çizgi oluşursa takımız sahtedir.
  • Altının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır diye merak edenler için son testimizde ısırık testi. Birbirimize esprisini yaptığımız ısırma testi aslında altının sahte altın olup olmadığını anlamamızda kullanılan gerçek bir yöntemdir. Altın takımızı dişlerimizin arasına aldıktan sonra orta sertlikte ısırıyoruz. Daha sonra altını incelediğimizde eğer altında dişlerden kalma izler varsa takımız gerçek altın bir takıdır.

Altın saflık yüzdelerine göre numaralandırılan bir metaldir. Yani altın ayarı bir altının saflık oranı ile bağlantılı olarak belirlenir. 24 ayar altın %100 saftır. %91,6 oranında altın 22, %75 oranında altın 18, %58,3 oranında altın 14, %33 oranında altın 8 ayardır.

Altın Nasıl Anlaşılır?

Kuyumcular altın ayarını düşürürken genellikle bakır, gümüş ve nikel kullanılmaktadır. Bu noktada altın ayarı nasıl anlaşılır diye merak edenler altın takıların üstlerinde veya içerlerinde altının ayarını belirten rakamları göreceklerdir. Altının doğal rengi sarıdır ve içerisine elementler eklendikçe rengi değişecektir. Altının rengine bakarak ta bu tespit yapılabilir fakat bu oldukça dikkat isteyen ve profesyonellik gerektiren bir işlemdir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video