1 Aralık 2023
Sağlık

Beyin Nasıl Çalışır

Vücudun her yaptığını, içeceğine kadar kontrol eden beyin kaç kilo; Ünlü fizikçi Einstein’in beyni bin 230 gramdı; halbuki yetişkin bir erkeğin beyni ortalama bin 400 gram ağırlığında.

Bin 400 gramı gözünüzde canlandırmanız için beş elmanın ya da altı orta boy domatesin ortalama ağırlığına denk diyebiliriz.

Beynin anatomik yapısı nasıl;

Beyin vücudumuzdaki oksijenin ve kanın % 20’sini kullanıyor.

İçeriğindeki protein, yağ, 100 bin mil uzunluğunda damar, 100 milyar sinir hücresiyle beynimiz ayakkabılarımızı en son nerede çıkardığımızı bile bize hatırlatır.

Beynimizi nasıl genç tutarız;

ABD’deki Human Performance Laboratory at Presbyterian Hospital of Dallas’ın yöneticisi Nöroloji Uzmanı Malcolm Stewart, 80 ile 100 yaş arasında olan rahibeler üzerinde bir araştırma yapmış.

Rahibeler hayatları boyunca sigara içmemiş, alkol kullanmamış ve sağlıklı beslenmiş.

İlerleyen yaşlarına rağmen çalışmaya devam etmişler ve dua ederek, örgü örerek, müzik dinleyerek, yürüyerek, bahçede çalışarak zihinlerini meşgul etmişler.

Bu rahibeler öldükten sonra otopsileri yapılsın diye beyinlerinin incelenmesine izin vermiş.

Rahibelerin ileri yaşlarda bile Alzheimer hastalığıyla hiç karşılaşmadıklarını belirten  Dr. Stewarts ” Bunun sırrı, hayatın içinde yer almaları. Bedensel ve zihinsel aktiviteler fiziksel yaşlanmayı engellemez ama hareketlerinizin devam etmesini sağlar. İleri yaşlarda dinç kalmayı ilaçlarla veya pillerle yapamazsınız. Bunu kendinizi fiziksel ve zihinsel olarak doğru şekillendirdiğinizde başarabilirsiniz ” diyor.

Beslenme şekli beyni nasıl etkiler;

Beynin temelini oluşturan hipotalamus, insanın iştahını belirliyor.

Beynin yöneticisi olarak da adlandırabileceğimiz ön lob sizin seçim yapmanızı sağlar.

” Kızarmış patates mi yoksa haşlanmış mı?” sorusunun yanıtını beyin veriyor.

ABD’deki Baylor Üniversitesi Tıp Merkezi’nden  Dion Graybeal kötü beslenmenin damar hastalıklarına yol açtığını anımsatarak, ” Damar hastalıkları ömrün kısalması ve beynin algılaması üzerinde doğrudan etkili. Çünkü damarlar sayesinde beyin hücrelerine oksijen ve enerji gidiyor. O nedenle Akdeniz tipi beslenilmeli, sigara ve alkol kesinlikle kullanılmamalı “diyor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video