16 Temmuz 2024
Yaşam

Bilinmeyen Yönleriyle Çerkez Sürgünü

Irk, cinsiyet, din farkı olmadan sürgün hayatı yaşayan herkesin A’dan Z’ye yaşamış olduğu hikayeler birbirine paralellik göstermektedir.

Çerkez sürgünü ise bilinmeyenlerle dolu olan bir sürgün…

Sürgüne neden olan ise; Çerkezlerin yüzyılı bulan sürede Ruslara karşı olan direnişidir.

Fakat bu savaş Rusların köylü olarak nitelendirdikleri Çerkezleri yurdundan etmeleri ile acı bir şekilde sonlandı.

Ellerinde kalan son askerin şehit olmasını görene kadar kendi topraklarında savaşan Çerkezler, büyük mücadeleler sonrasında savaş sonucunda yenik düştüler ve çoğu tarihin zorunlu göç olarak kitaplara geçirdiği bu olayı sürgün olarak yaşadılar.

Bazı Rus kaynaklarında yazan Rus tarihçiler, Çerkezlerin inatla savaştıklarını ve bu savaşı onlara bırakmak istemeyen Rusların büyük bir kanlı savaşa bu olayı sürüklediklerini, hatta Ruslar öldürmesin diye Çerkez annelerinin kendi evlatlarını kendilerinin öldürdüğünü dile getirmişleridir.

Ve sonrasında gelen 21 Mayıs tarihi yani Çerkez sürgünü.

Yıkılan köylerinden yıllarca yaşayıp düğünlerini, üzüntülerini paylaştıkları topraklarından, binlerce şehidini babasını, abisini o topraklara bırakıp gitmenin acısı ile birlikte yaşadığı coğrafyayı terk etmek zorunda kalan Çerkezler, 21 Mayıs 1864 tarihinde yola çıktılar.

Bu tarihte Çerkezlerin sürgüne çıkması ile birlikte Ruslar büyük bir bayram havasında kutlama yaptılar; geçitleri ve söyleyişleri ile bu zaferi kendilerine ait olmayan bu topraklar üzerinde kutladılar.

Çerkez tarihi ise bu büyük sürgünün etkisiyle yok oldu.

Her ne olursa olsun, büyük bir acının kaynağı olarak tarihe geçen bir sürgündür Çerkez sürgünü.

Fakat aynı zamanda Çerkezlerin vatan aşkını ispatlayan büyük bir direnişin de sembolü haline geldiği bilinen bir gerçektir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video