25 Haziran 2024
Spor

Bursa Spor Tarihi Ve Kupaları

Türkiye’de kurulan 1. Futbol Ligi beşinci yılını tamamladıktan sonra yöneticiler bu organizasyonu Anadolu’ya yayma çalışmalarına öncelik vermek istiyorlardı.

Zamanın Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak bu düşünceyle Mersin ve Bursa kentine gelerek spor kulüp başkanları ve kentte söz sahibi ender insanlarla görüşmeler yaparak bu düşünceyi somut hale getirmek için ilk adımı atmış oldu.

Bursa’da ilk teklifi Merinos’a götürdü Orhan Şeref Apak. Ancak olumsuz yanıt aldı. Ardından yeni bir teklif daha sundu. Bu teklifin içeriği de amatör kulüplerin birleşmesi yönündeydi. Böylelikle mali külfet paylaştırılarak ortaya bir Anadolu takımı çıkartılabilirdi. Bu fikir hem Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’ı heyecanlandırdı hem de Bursa’lı futbol sevdalısı gençleri.

Bursa Valisi Fahrettin Akutlu bu konuda çok istekliydi. Daha sonra görev için gittiği Trabzon’da da Trabzonspor’un kuruluşuna ön ayak olmuştu.

Amatör kulüplerin birleşmesiyle ilgili ilk öneri Acar İdman Yurdu Kulübü’ne yapıldı. Ardından birleşmeye Bursa’daki diğer kulüpler de katıldı. Bunlar; Acar İdman Yurdu’nun dışında bir dönem devletin temsilcisi sayılan Akınspor, Muradiye semtine yerleşmiş olan mübadele usulü ile Bursa’ya gelen göçmenlerin desteklediği kırmızı lacivert forma renklerine sahip Çelikspor, Pınarspor ve genelde Bulgaristan’dan gelen göçmen halkın desteğini alan Ahmetpaşa mahallesinin takımı olan sarı siyah formalı İstiklalspor ‘dur.

Bu güzel ve sıcak gelişme 1Haziran 1963 tarihinde Bursa’nın yerel gazetesi olan Hakimiyet’te şöyle yer alır: ‘Profesyonel Bursa Spor’un kurulması dün katileşti’

Sıra kurulan Bursaspor’un renklerini seçmeye gelmişti. Bu çok sesli bir tartışma konusu olacağa benziyordu. Bununla ilgili toplantılar düzenlenmeye başlanır.

Toplantılara katılan Pınarspor’un kuruculuğunu yapmış olan Av. Şükrü Akmansoy bir soruyla karışık bir fikir atar ortaya. ‘Bursa akıllara ilk neyi getirir’ diye sorar cevabını bildiği bu soruya toplantı salonundan hemen yanıt gelir. ‘Yeşil Bitki Örtüsü’. Bir de işin içine Uludağ’ın beyaz örtüsü girince kulübün renkleri kendiliğinden ortaya çıkmış olur. ‘Yeşil-Beyaz’ 

Kulübün renkleri kararlaştırıldıktan sonra sıra arma seçimine gelmişti. Bununla ilgili de birçok toplantı düzenlenir ve aşağıda gördüğümüz arma ortaya çıkar.

Bursaspor’un kuruluşu adım adım ilerlerken sırada kulübün başkanını seçmek vardı. Daha önce amatör kulüp olan Çelikspor’da başkanlık yapan Salih Kiracıbaşı diğer üyelerin de seçimiyle Bursaspor’un ilk başkanı olur.

Bursaspor’un ilk profesyonel futbolcuları şu isimlerden oluşur: Mesut Şen, Cengiz ve Orhan.

İlk teknik direktörü ise Muhtar Tucaltan olarak kayıtlara geçti. 

Ve artık kuruluşun üzerinden bir ay geçmişti bile ilk hazırlık maçlarını yapmaya başladılar. İlk maçlarını İstabul’u temsilen Fenerbahçe Spor ile yaptılar. 7 Temmuz 1963 yılında yapılan karşılaşmada Fenerbahçe penaltılarla attığı üç gol ile Bursaspor’u mağlup etti.

Bursaspor’un kuruluşundan bu güne elde ettiği başarılara ve aldığı kupalara da biraz göz atalım. 

Bursaspor ilk kupasını kuruluşundan üç yıl sonra 66-67 sezonunda kazandı. Bu kupa 2. Lig Beyaz Grup şampiyonluğu olarak kayıtlara geçti.

Takım ikinci kupasını Başbakanlık Kupası’yla aldı. 1970 -1971 sezonunda Fenerbahçe’yle karşılaşan takım Fenerbahçe’yi 1-0 mağlup ederek kupayı kaldırmış oldu.

Bursaspor üçüncü kupasını lig şampiyonluğundan sonra gelen ikinci kupa olan Türkiye Kupası’nı kazanarak elde etti. 85 -86 sezonunda finalde Altay’ı 2-0 yenerek kupayı kazanmayı hak etti.

Bursaspor, 2009 – 2010 sozonunda, Ertuğrul Sağlam teknik direktörlüğünde, Süper Lig şampiyonu oldu.

Ayrıca, Bursaspor taraftası, yeni stadyumları timsah arenanın tamlanmasını heyecanla beklemektedir. 

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video