16 Temmuz 2024
Genel

Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Çıkarılması zor olan lekelerden biriside Ceviz lekesidir. Çabuk bulaşan fakat çıkarılması çok zor olan bir lekedir. Cevizin yeşil kabuğunda bulunan yağlı boya etkisidir. Yağlı boya gibi ele ve eşyalara yapışmasıdır.

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Eldeki ceviz lekesini çıkarmak için ilk önce küçük bir kabın içine biraz su dökün, daha sonra suya biraz sirke dökün. Daha sonra yapılan bu karışıma ceviz lekesi olan elinizi aha sonra elinizi soğuk suyla bolca yıkayın. Diğer bir yöntem ise elleriniz ceviz lekesinden kararma olacak. Elleriniz kararmadan önce kil ve çamur ile ovalama yapın daha sonra elinizi soğuk suyla yıkayın.

Limondan da yararlanabilirsiniz. Ellerinizi sıcak suda sabunla yıkayarak limonu suyla karıştırarak ellerinizi bu karışımda yıkayın. Limonu suyla karıştırmadan da yapabilirsiniz. Limonu keserek ceviz lekesinin üzerine birkaç kez sürünüz. Limon içinde asit bulunduğundan lekeler kolayca çıkacaktır. Bu işlemden sonra ellerinizi nemlendirici ile yumuşatabilirsiniz. İspirto da leke çıkarmada en iyi yöntemdir. Elinizi sıcak suyla yıkayın. Daha sonra bir pamuğa ispirtoyu döküp ellerinizi silin. Ilık suyla ellerinizi yıkayın.

Bu işlemi 2-3 kez tekrarlayın. Ellerinizi ceviz kabuğunun boyasından korumak için ceviz yemeden önce veya ceviz toplamaya başlamadan önce elinize bir eldiven giyerek bu lekelerden kurtulmuş olursunuz. Ellerden ceviz lekesi sirke ve su karışımı ile çıkarılır. Ellerinizi ceviz lekesinden kurtardıktan sonra ellerinizi zeytin yağı ile yumuşatın ya da bir nemlendirici kullanın. 2 su bardağı suyun içine 4 yemek kaşığı çamaşır suyu ilave edin.

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Elde ettiğiniz bu karışımı pamuk yardımıyla lekenin üzerine sürün. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak yapınız. Daha sonra elinizi sıcak su ve sabunla bolca yıkayın, ceviz lekesinden kurtulmuş olursunuz.

Kıyafetten Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlere bulaşan ceviz lekesini çıkarmak için kıyafet hemen sıcak suyla yıkanmalıdır. Leke kumaşa işlemiş ise bir pamuğa sirke dökülerek ceviz lekesinin olduğu yere bastırılarak ovalamaya başlanır. Bu işlemi birkaç defa yapmalısınız. Bundan sonra ılık suyla yıkanmalıdır.

Giyside bulunan lekeyi çıkarmak için diğer bir yöntem lekeli bölgeye 3 çay kaşığı kadar bulaşık deterjanı sürerek daha sonra bunun üzerine 3-4 damla sirke ilave ediniz. Bundan sonra bu karışımı lekenin üzerine sürerek lekeli bölgeye yediriniz. Giysinizde yıpranma olmayacaksa sert bir aletle kazıyabilirsiniz. Daha sonra bol suyla yıkamalısınız. Taze ceviz lekesini çıkarmak için ağartıcı deterjanları kullanarak lekeyi çıkarırsınız.

Kıyafetten Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun için 1 çay kaşığı ağartıcı deterjan ile 1 yemek kaşığı suyu karıştırarak ceviz lekesi olan yere sürünüz. Daha sonra sirkeyle suyu karıştırın ve ağartıcıyla temizlemiş olduğunuz yeri bir bezle siliniz. Bu işlemler bittikten sonra bol suyla yıkama yapınız. Yünlü, ipek ve sentetik kumaşlarınızı klor içeren ağartıcı kullanmayınız.

Halıdan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıya bulaşmış olan ceviz lekesi beyaz sirkeyle suyu karıştırarak beyaz bir bezle silmek. Daha sonra bol suyla yıkanmalıdır. Leke halıya iyice yerleşmiş ise ispirto ile suyu karıştırarak halıyı silmek gerekir. Halıya bulaşan ceviz lekesini bulaşma anında müdahale etmek daha iyidir. Halıya ve kıyafetlere bulaşan ceviz lekesi anında müdahale edilirse çıkarılması daha kolaydır.

Halıdan Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar?

Ceviz lekesini kurumadan çıkartmak çok kolaydır. Halılara bulaşan ceviz lekesini çıkarma işlemlerini giysilerde uygulanan yöntemlerin aynısını uygulayabilirsiniz. Taze ceviz yerken ve toplama yaparken eldiven kullanarak cevizin ellerinize vereceği zarardan kurtulmuş olursunuz. Taze cevizinizi rahatlıkla yiyebilir ve toplaya bilirsiniz. Taze ceviz boya yapımında da kullanılmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video