29 Eylül 2023
Ekonomi

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır

Gerek devletimizin, gerekse özel bankaların çiftçilere uyguladıkları destek ve teşvik kredileri sayesinde çiftçiler biraz olsun nefes alma ve üretimine devam etme gücü bulmuştur.

Bölgelerde kalkınma ajansları bulunmaktadır.

Bu tarz ajanslar çiftçilere hedefine ve ihtiyacına göre bazen hibe yolu ile bazen de düşük faizle geri ödeme kolaylığı sağladıkları için çiftçilere kolaylık sağlanmaktadır.

Çiftçi kredisi alabilmek için eğer bir işletme söz konusu ise şirketinizin son 3 yıla ait bilanço ve gelir tablosu istenmekte ve yanı sıra çiftçi belgesi istenmektedir. 

İstenen belgeler bankadan bankaya değiştiği gibi, bazen de teminat gösterilebilecek bir taşınmaz ile ya da kefil olacak biri ile de kredi imkanı sunulmaktadır.

Meblağ yükseldikçe istenen belgeler ve teminat da biraz daha kapsam kazanmaktadır. 

Kredileri tarım kooperatifleri de çiftçilerimiz için kısa vadeli ve uzun vadeli krediler vermektedir.

Örneğin; genel ihtiyaç kredileri, tohumluk krediler, kimyevi gübre kredileri, hayvancılık işletme kredileri, tarımsal ilaç kredileri, akaryakıt kredileri, tarımsal araç – gereç kredileri, hayvancılık donatma kredileri, tarımsal sulama kredileri gibi ihtiyaçlar için kredi kullanabilirsiniz.

Limit çekeceğiniz kredi nispetinde değişiklik gösterecektir.

Ayrıca kredilere uygulanan faizler de yıla göre değişiklik arz edecektir.

Bu ve bu tarz kuruluşların sayesinde çiftçi maddi anlamda rahatlama imkanı bulmaktadır.

Tarım açısından çiftçiye destek olmak devlet için de önem arz ettiğinden, birçok kuruluşa ve çiftçiye bu anlamda destek vermektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video