25 Temmuz 2024
Sağlık

Çiller Nasıl Geçer?

Çiller çoğunlukla yanaklar, alın, omuz, burun gibi bölgelerde oluşur. Özellikle sarışın ve açık tenli kişilerde güneşle yoğun temas sonucu ortaya çıkar. Güneş ışığına maruz kalmanın yanında hormonal değişimler, kortizonlu ilaç kullanımı ve genetik faktörler de çil oluşmasında etkilidir.

Çiller Nasıl Geçer? 2

Yaz aylarında artış gösteren çillerin güneş etkisiyle renkleri koyulaşır güneşin etkisini kaybettiği kış mevsiminde ise çillerin renkleri açıldığı için azaldıklarını ve kaydolduklarını düşünmek normaldir. Çiller bir nevi güneş ışığına tepkidir bu yüzden güneşe çıkmadan cildimizi gereken önlemleri alarak korumak çil oluşması sorununun önüne geçecektir.

Çillerin giderilmesinde farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Tüm tedavilerden önce her mevsim kullanılması gereken 30 faktör ve üzeri güneş kremleri önlem alma niteliği taşımaktadır. En basit tedavi şekli çil giderici kremlerdir. Bu kremler her ciltte işe yaramayabilir ama lazer tedavisinden önce denenmelidir.

Çillerin giderilmesinde en etkili yöntem lazerlerdir. Lazer tedavisi derin ve yüzeysel lekelerde etkili olması bağlamında sıkça önerilen bir uygulamadır. En çok tercih edilen lazerler

Q switch NdYAG lazerler ve fraksiyonel karbondioksit lazerlerdir.

Q switch NdYAG lazer kullanımında yüze karbon losyon sürülür ve farklı dalgalar ile farklı lazer ışınları çilin ana maddesi olan melanini etkili şekilde parçalar. Bu lazer sistemi yüzeysel olan lekelerde çok etkilidir. Bu uygulama haftada bir olmak üzere 6-8 seansta 20 dakika süreyle sonuç vermektedir.

Çiller Nasıl Geçer?

Franksiyonel karbondioksit lazerler kış aylarında çillerin tedavi edilmesinde daha etkilidir. Cilde küçük kanalcıklardan lazer ışıklarını göndererek çilleri ve lekeleri parçalar. Bu uygulama ağrısız bir şekilde lekenin rengini açar. Ayda bir uygulanması önerilir ve tedavinin süresine lekenin koyuluğuna göre karar verilir. Bu lazer uygulaması aynı zamanda kırışıklıkları da azaltır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video