31 Mayıs 2024
Genel

Cin Nasıl İçilir?

Yaygın tüketilen alkollü içecekler arasında yer alan cin, ilk olarak 16. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Böbrek hastalıkları alanında çalışma yapan Hollandalı bir doktor tarafından tesadüfen bulunan bu içki, zaman içinde hoş tadından dolayı beğeni kazanmış ve yayılmıştır.

Ardıç ağacı meyvesi damlatılan alkol ve bu iki maddenin birleşiminden meydana gelen cin, yanında farklı tatlar ile desteklenerek tüketiliyor.

Cin Nasıl İçilir? 1

Ardıç ağacı meyvesinden elde edilen cin alkol alkol oranı yaklaşık yüzde 40-47’dir. İçkinin yapım aşamasında kullanılan alkol oranının yanında alkolün ham maddesi de önemlidir. Tadı en fazla beğenilen cinlerin alkollerinde ham madde olarak tahıllar kullanılmıştır.

Mısır, arpa, çavdar tahılları alkol yapımında en fazla kullanılan tahıl çeşitleridir. Genelde alkol oranı orta seviyelerde olan cinin tüketimi sırasında bu oranın daha da düşürülmesi için farklı içecekler ile karıştırma yapılabilir. Cin ne ile içilir diye soracak olursanız, en fazla portakal, limon kabuğu, kişniş tohumu ve badem ile karıştırılıp tüketildiğini söyleyebiliriz.

Cinin sade tüketimindense genel olarak başka bir içecek ile karıştırılıp tüketilmesi daha yaygındır. Sade olarak acımsı bir tadı olan cine en çok yakışan ise tonik ile birlikte tüketimidir. Ülkemizde de en yaygın şekilde tonik ile birlikte tüketilen bu alkollü içki halk arasında cintonik olarak da bilinir.

Cin Nasıl İçilir? 2

Cin Tonik Nasıl İçilir?

Cin, tek başına içilebileceği gibi farklı alkolsüz içecekler ile tatlandırılarak da içilebilir. En yaygın tüketimi olan tonik ile cin tüketimi için kullanılan cin miktarı ve diğer yan içeceklerin seçimi de önemlidir. Cin ve tonik ile birlikte genelde limon ya da yine limonun bir çeşidi olan lime suyu kullanılabilir. Öneri olarak bu ikiliye en fazla yakışan tat diyebiliriz.

Tadında harika bir cin tonik hazırlamak için;

  • 30 gram cin
  • 90 gram tonik
  • 8 gram kadar limon ya da lime suyu
  • 2-3 parça buz, karıştırmanız yeterlidir.

Cin Nasıl İçilir? 3

Gram ile verdiğimiz yukarıdaki miktarları göz kararı olarak da belirleyebilirsiniz. Bunun için bardağınıza göre biraz cin ekleyin. Bu cinin 1/4’ü kadar limon suyu ve 3 katı kadar da tonik kullanın. İşte nefis cin tonik karışımınız hazır…
Cini, tonik dışında başka içecekler ile de karıştırıp tüketebilirsiniz. Cin neyle içilir sorusuna cevap olarak sizlerle 2 adet daha tarifi paylaşmak istiyoruz.

Maden Suyu ve Cin Karışımı

Bu tarif için ilk ihtiyacınız olan shaker kap… İçki ya d ameyve kokteyllerini karıştırmak, çalkalamak için kullanılan ağzı kapaklı bu kabı mutfak ürünleri satan yerlerden temin edebilirsiniz. Kabı ayarladıktan sonra ilk olarak içine 40 gram kadar cin ekleyin.

Cinin üzerine yaklaşık 30 grama denk gelecek şekilde limon ya da lime suyu ekleyip kabın ağzını kapatın. Güzelce sıvıların birbirine karışmasını sağlayın.Tüketmek istediğiniz kadar cini bardağınıza boşaltıp yine kendi damak tadınıza göre istediğiniz miktarda maden suyu ekleyin. En son karışımın içine 1-2 dilim portakal ekleyip servis yapabilirsiniz.

Cin Nasıl İçilir? 4

Vermut Şarabı ile Cin Karışımı

Bu tarif için ilk olarak kadehinize 3-4 kalıp buz koyun. Shakerin içine 60 gam cin, 20 gram kadar vermut şarabı ekleyin. İyice karışana kadar çalkalayın. Hazır olan karışımı soğuyan kadehin içine dökün. İstediğiniz meyve dilimleri ile süsleyip servis yapabilirsiniz.

Vermut şarabı ile cinin tadının birbiri ile uyumu çok hoşunuza gidecek.
Bu konumuzda sizlerle cin nasıl içilir, cin içki nasıl içilir sorularının cevaplarını paylaştık. Sıcak havalarda serinlemek için hafif alkollü bir içki hazırlamakta yukarıdaki tariflerden birini deneyebilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video