15 Temmuz 2024
Genel

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Kişilerin odaklanma becerisini ölçmeye yarayan testlere dikkat dağınıklığı testi denir. Bir konuya gereken derece de odaklanamayan kişilerin dikkat dağınıklığının ölçümü ve ne kadar eksik olduğu bu testle belirlenir. Bunun sonunda da gerekli eğitimler verilerek dikkat dağınıklığı tedavisi yapılır.

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir?

Modern teknolojinin getirdikleri sonucunda başladığı işi bitiremeyen, oturduğunda yerinde duramayan, baktığında görmeyen ve duyduğunda dinlemeyen dikkat dağınıklığı yüksek olan çocukların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı nasıl giderilir bilinmesi gereken en önemli konuların başında gelmektedir. Çocuklarda ortaya çıkan dikkat eksikliğinin teşhisini koymak yetişkinlere göre daha zordur. Bu konuda ilk iş ve ilk dikkat öğretmenlere düşmektedir.

Çocukları günün yarısında gören öğretmenler bu durumu çoğu zaman fark edemeyebiliyorlar. Çocukların ailesi bile bu konuda bilgi sahibi olamayabilirler. Bu konuda düşüncelere kapılmak yerine doktora götürülmeli ve gereken dikkat testi yapılmalıdır.

Dikkat testlerinde farklı yöntemler vardır. Çocuklara yapılan dikkat testleri şunlardır:

  • Burdon
  • D2
  • Benton
  • Frostig
  • Bender Gestalt

Dikkat Dağınıklığı Nasıl Giderilir? 2

Dikkat testleri çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi  için kullanılmaktadır. Bu testlerde birçok soru hazırlanır ve 3 farklı şık 3 ayrı şekilde puanları. Kişiliği ön plana çıkarma da etkili olan bu yöntemde, kişiye çok fazla soru sorulmaktadır ve verilen cevaplara göre puanlama yapılmaktadır. Bazen aynı sorular bir daha sorularak bunu fark edip etmeyeceğine bakılır. Verilen puanlamalar toplanır ve çıkan sonucun karşısına denk gelen açıklama incelenir.

Çocuklarda dikkat dağınıklığı tedavisi yetişkinlere oranla daha zordur. İlaçla tedavi yanında ilaçsız tedavi de vardır. İlaçlı tedavilerdeki ilaçlar ortalama 1 yıl kullanılır ve kişiyi uyarıcı etki gösterir. İlaçsız dikkat dağınıklığı tedavisinde de en çok tercih edilen yöntem egzersizdir. Bunlardan bazıları fiziksel egzersizken bazıları da beyin egzersizi olmalıdır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video