23 Temmuz 2024
Sağlık

Diş Ağrısı Nasıl Oluşur?

Genellikle diş ağrısı yapısına göre çene ve baş ağrısına neden olur. Bunun sonucunda bakım yapılmayan dişlerde çürümenin etkisiyle iltihaplanmalara devamında ise diş kaybına neden olabilir. Kısa başlıklar altında diş ağrısına neden olabilecek maddeleri şu şekilde sıralayabiliriz;

Diş Ağrısı Nasıl Oluşur? 1

  • Çürükler (dişlerde büyüklük ve durumuna göre diş etine ve dişe ağrı yapabilir.)
  • Dişlerde çürümeye bağlı kırık oluşumu yemek yerken ağrı oluşturabilir.
  • Diş etinde iltihap oluşumu kişide yanma ve acı hissine neden olabilir.
  • Diş gıcırdatmaya bağlı olarak derinden bir acı hissi oluşur. Diş gıcırdatma kişi genelde uyku halinde iken dişler aşırı sıkıldığından meydana gelir.
  • Kanal tedavisi uygulandıktan sonra üzerinden çok zaman geçse bile kişide diş ağrısına neden olabilir.
  • Vücut kendini hastalıklara karşı dirençsiz hissettiği ve genelde sinüzitin yoğun olduğu durumlarda üst çene bölgesinde ağrı oluşabilir.

Diş Ağrısı İçin Evde Uygulanabilecek Yöntemler

Evde şiddetli diş ağrısına uygulanabilecek çeşitli yöntemler vardır. Öncelikle buna dişlerimizi temiz bir diş fırçasıyla fırçalamakla başlamalıyız. Sonrasında dişlerimizi bir bardak su içine yeterli miktarda tuz ekleyerek, ağzımızı bolca gargara yapabiliriz. Bu sayede dişlerimiz hem dezenfekte olacak, hemde tuzlu suyun etkisiyle biraz olsun ağrı hissini dindirecektir.

Diş Ağrısı Nasıl Oluşur? 2

Halk arasında bir inanışa göre dişlerimize aspirin koymak kesinlikle doğru bir davranış değildir. Çünkü bu tür maddeler içeriğindeki kimyasal maddeler ile diş etine ve yapısında değişmelere neden olabilir. Eğer dişte iltihaplanmayla beraber şişlik oluşmuş ise şiş olan bölgeye soğuk bir şey üzerinde bekletilerek şişliğin geçmesi sağlanabilir.

Ayrıca evde eğer bir parça karanfil yağı varsa bunu pamuk uçlu çöp yardımıyla ağrıyan dişimizin üzerinde gezdirerek diş ağrımızı azaltabiliriz.

Görüldüğü gibi diş ağrısı nasıl geçer diye hayıflanmak yerine kendimizde evde diş ağrısına iyi gelebilecek yöntemleri böylece hazırlayabiliriz. Bunların yanında dişlerimizi oluşabilecek ani soğuk ve sıcak durumlara karşı korumakta büyük fayda vardır. Fakat evde diş ağrısıyla başa çıkmanın yolları bizi bir yere kadar idare ettiğini de unutmamalı ve en yakın zamanda mutlaka uzman doktora görünmeliyiz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video