25 Temmuz 2024
Genel

Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Doğum lekesi yeni doğan her 10 bebekten birinde karşılaşılan lekelerdir. Doğum lekesi nedir nasıl oluşur diye baktığımızda yeni doğan bebeklerde kan damarlarının demetler halinde bir araya gelmesi ile deride oluşan lekelere doğum lekesi denilmektedir.

Bu lekeler bazı bebeklerde yaşamın ilk haftalarında ortaya çıkmaktadır ve kahverengi, pembe, bronz veya kırmız renkte olmaktadırlar. Doğum lekesi nasıl geçer sorusuna gelişen teknoloji cevap vermektedir ve tedavi edilebilmektedir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer? 1

Doğum lekesi sildirme lazer tedavileri ile mümkün olabilmektedir. Ayrıca bitkisel çözümler ile de doğum lekelerinden kurtulmak mümkün. Lazer ile tedavide genel amaç, lekeyi oluşturan damarların içerisindeki kan hücrelerinin lazer ışığı ile yakılmasıdır.

Bu sayede verilen ısı ile birlikte damar zedelenir ve zamanla damar kaybolarak leke solmaya başlar.  Tıbbı olarak bu şekilde bir çözüm üretilebilirken alternatif tıp uygulamaları ile de çözümler bulunabilmektedir.

Doğum lekeleri oluşma zamanı ve türüne göre farklı gruplara ayrılmaktadırlar. Anne  ve baba adaylarını endişelendiren bu doğum lekeleri her zaman bir hastalığın işaretçi değildir. Bazı doğum lekeleri bir hastalık belirtisi olabilirken bazıları da hiçbir tedavi gerektirmeden zamanla kendiliğinden geçmektedir.

Bu nedenle doğum lekelerinin izlenmesi ve hangi tür doğum lekesi olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Bu  nedenle doğum lekesi nasıl gider sorusu için en doğru yöntem bir uzman tarafından destek almaktır.

Türlerine göre farklı özelliklerde olabilen doğum lekelerinin bir kısmı 2 – 3 yıl içerisinde kendiliğinden kaybolurken bazıları ömür boyu kaybolmamaktadır. Doğum lekesine ilişkin tedavi yöntemini ve sürecini en doğru şekilde doktorunuz verecektir.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer? 3

Çünkü doğum lekeleri benler, pigmentli benler, sütlü kahve lekeleri, damar benleri,  çilek hemanjiomu, kavernöz hemanjiomu, şarap lekesi, mongol lekeleri, renk değişikliği gibi türlere ayrılmaktadır ve bu doğum lekesinin nasıl tedavi edilmesi gerektiği yapılacak izlemeler sonucunda belirlenmektedir. Bu noktadan hareketle doğum lekesi geçermi sorusunun cevabı türüne göre değişiklik göstermektedir.

Doğum Lekesi İçin Bitkisel Çözüm

Doğum lekesi nasıl giderilir sorusuna bitkisel çözüm arayanlar için de birkaç öneri bulunmaktadır. Ancak her doğum lekesi bitkisel yollarla tedavi edilmeyebilir. Bitkisel bir çözüm için 1 adet yarım limon ve 1 çay kaşığı şekere ihtiyacınız bulunmaktadır. Yarım limon bir fincan içerisine sıkıldıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı şeker atılır ve iyice karıştırılır.

Doğum Lekesi Nasıl Geçer?

Hazırlanan karışım leke olan bölgeye sürülmesi halinde, peeling etkisi yapacaktır ve lekeyi soyarak çıkaracaktır. Cildinize sürüldükten sonra 10  dakika bekletilen karışım daha sonra yıkanır ve cilt temizlenir. U uygulamayı haftada 2 kez yapabilirsiniz.

Doğum lekeleri için bir diğer bitkisel çözümde 1 çay kaşığı zencefil, 1 çay kaşığı tarçın ve bir miktar yumurta akından oluşan kürdür.  Bu kürü hazırlamak için tüm malzemeler bir kap içerisinde iyice karıştırılır ve hazırlanan karışım lekeler üzerinde sürülür. Karışım sürüldükten sonra 30 dakika kadar kuruması beklenir  ve ardından bölge ılık su ile yıkanır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video