18 Haziran 2024
Eğitim

Ege Üniversitesi Tarihçe, Akademik Birimler ve Yaşam

Tarihçe;

Ege Üniversitesi, 20 Mayıs 1955 tarihinde yayınlanan 6595 sayılı kanunla 5 Kasım 1955 tarihinde, eğitim-öğretim hayatına başlamıştır.

Ege Üniversitesi´nin ilk fakülteleri, 1955 yılında kurulan Tıp ve Ziraat Fakülteleridir.

Aynı öğretim yılı içinde Yüksek Hemşirelik Okulu açılmıştır.

Sonraki yıllarda hızlı bir gelişim gösteren Ege Üniversitesi’nde; 1961 yılında Fen Fakültesini, 1968´de Mühendislik Fakültesi ve Diş hekimliği Fakültesi açılmıştır.

Bu dönem içerisinde İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi adı altında Ege Üniversitesi´ne bağlanmıştır.

Güzel Sanatlar Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Sosyal Bilimler Fakültesi 1976 yılında eğitime başlamıştır.

1977 yılında Gıda Fakültesi, Ege Üniversitesi´nin ikinci tıp fakültesi olarak İzmir Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi kurulmuştur.

Yine bu dönemde İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi ikiye ayrılarak İşletme ve İktisat Fakülteleri haline dönüştürülmüştür. 

Yaklaşık 20 yıllık bir zaman diliminde kuruluş sürecini tamamlayan Ege Üniversitesi´nde; değişik tarihlerde birçok yüksek okul ve enstitü açılmıştır.

Ege Üniversitesi´nin bazı bölümlerinin genişletilmesiyle Tekstil, Makine, Kimya ve Yer Bilimleri Fakülteleri kurulmuştur.

1982 yılında ise o güne kadar bölgenin tek üniversitesi olan Ege Üniversitesi´nin içinden başka bir üniversite; Dokuz Eylül Üniversitesi doğmuş, Ege Üniversitesi´nin kampüs alanı dışındaki fakülte ve yüksek okulları bu üniversiteye devredilmiştir. 

Ayrıca Ege Üniversitesi´nin Ege Bölgesi´nin çeşitli il ve ilçelerine yayılan fakülte ve yüksek okulları, bu illerde kurulan Pamukkale Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes gibi üniversitelerin ilk fakülte ve yüksek okullarını oluşturmuştur.

Kısacası bölgede açılan üniversitelerin neredeyse tümü Ege Üniversitesi’nin ilk adımlarını attığı fakülte ya da yüksek okullarından doğmuştur.

Ödemiş, Bayındır, Bergama, Tire ve Çeşme ilçelerinde yüksek okul ve meslek yüksek okulları bulunan Ege Üniversitesi; Bornova’da 3.450 dekarlık bir arazi üzerine kurulmuştur.

  • En son teknoloji ile donatılmış modern bir kütüphanesi, sosyal tesisleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, kapalı spor salonları, spor tesisleri, toplum merkezi, alışveriş merkezi, sergi alanları ve Öğrenci Köyü ile 70.000 kişilik bir kampüs kenttir. 

Akademik Birimler;

Ege Üniversitesi’ne bağlı 14 Fakülte, 9 Enstitü, 6 Yüksek Okul, 1 Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı, 8 Meslek Yüksek oOkulu, 5 Bölüm ve 30 Uygulama ve Araştırma Merkezi vardır.

2011 – 2012 öğretim yılı itibariyle 46.245 ön lisans ve lisans, 4.7748 lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 50.993 öğrencisi olan Ege Üniversitesi´nde 3.135’den fazla öğretim elemanı ve 4.000’i aşkın idari personel bulunmaktadır.

Ege Üniversitesi’nde Yaşam;

Ege Üniversitesi´nde sosyal ve kültürel etkinlikler üniversite genelinde, fakülteler ve yüksek okullar düzeyinde sürdürülmektedir.

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri amacıyla kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler desteklenmekte; belirli dönemlerde topluluklar aracılığıyla gösteri gerçekleştirmeleri ve sergi açmaları sağlanmaktadır.

Ege Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi: std.ege.edu

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi:

  • İnternet Sitesi: egehastane
  • Telefon Numarası: 444 1 343

Ege Üniversitesi Teknopark:

  • Üniversite Teknoloji Geliştirme Bölgesi ( ideEGE-TGB); yönetici Şirket ideEGE Teknoloji Geliştirme Bölgesi 13 Kasım 2014 tarihinde kurulmuştur.
  • Detaylı Bilgi İçin: egeteknopark

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video