23 Temmuz 2024
Gezi ve Seyahat

Emirgana Nasıl Gidilir

Emirgana Nasıl Gidilir

İstanbul’da Boğaziçi’nde bir semt olan Emirgan, Sarıyer ilçesine bağlıdır. Sahilde bulunan çay bahçeleri, semtin sırt kısımlarında yer alan şehir parkı ve yeşillikleriyle ünlü olan bu güzide semt, eski zaman köşkleri ve ismi anılır anılmaz zihne sökün eden huzur ile de tanınır. Sahildeki Şerifler Yalısı ile parkın içinde kafe olarak hizmet veren köşkler eski Osmanlı mimarisinin ince zevkini yansıtır.

İstanbul’a yolu düşüp de bu huzur yüklü lokasyona gitmek isteyenlerin ilkin Emirgan’a nasıl gidilir sorusuna yanıt bulmaları gerekir.

Emirgan, Sarıyer ilçesine 16 km, Zincirlikuyu’ya 7 km, İstinye’ye 1.5 km, Bahçeköy’e 10 km, Beşiktaş ilçesine 6 km, Beyoğlu ilçesine ise 19 km uzaklıktadır. İstinye ve Bahçeköy’den hareket eden otobüslerle Emirgan’a ulaşılabilir. Zincirlikuyu’dan kalkan otobüsler de Emirgan’dan geçer.

Emirgan Korusunda bulunan ağaçlar antik çağlardan günümüze ulaşan yeşil miraslardır adeta.  

Emirgan korusunun hikayesi Osmanlı padişahlarından IV. Murat devrine kadar uzanıyor. 17. asırda, IV. Murat’ın Roma seferinden dönerken beraberinde gelen arkadaşı İranlı prens Emir Gün’e hediye ettiği, Emirgü, Emirgüne isimlerinin zamanla dilde kendiliğinden Emirgan’a dönüşmesiyle ismi Emirgan oluveren bu semt ve koruluk, Feridun Bey Bahçeleri adıyla da anılmış, asırlar içinde birkaç el değiştirip 19. asır sonlarına doğru Mısır Valisi İsmail Paşa’nın eline geçmiş ve onun sahil boyuna yaptırdığı büyük ahşap sarayının arka bahçesi olarak kullanılmıştır. Korulukta yaptırılan Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk bir masal diyarının gerçek olamayacak kadar güzel figürleri gibidir. Emirgan korusunda bu masalsı köşkleri izlemek, yürüyüş yollarında yürümek, son derece nizami biçimde imar edilmiş parkta gezinti yapmak, Sarı Köşk’te bir şeyler atıştırıp, yorgunluk kahvesi yudumlamak iyi bir seçenek olabilir.

Peki Emirgan Korusuna nasıl gidilir diyorsanız Emirgan semtine ulaşmanız en büyük adımdır. Bu nadide koruya ulaşmak için sahil yolundan Sarıyer güzergahına giden tüm otobüsler kullanılabilir. Emirgan durağından sonra yaklaşık 5 dakika sürecek bir yürüyüş sonunda Emirgan korusu sizi karşılayacaktır.

Özel araçla Emirgan korusuna nasıl gidilir diyorsanız da sahil yolundan Beşiktaş istikametinden Emirgan’a gelindiğinde Sakıp Sabancı Caddesi üzerinde sol taraftan yön tabelalarını takip ederek Emirgan Korusu’na ulaşabilirsiniz.

İstinye istikametinden gelindiğinde, İstinye bayırına sapmayıp Tormak Burnu’nu geçtikten sonra düz devam edildiğinde sağda bulunan tabelalar yardımıyla Emirgan korusuna ulaşılabilir.

Anadolu tarafından gelecek olanların Kadıköy’den vapur ile, Üsküdar’dan ise vapur yahut motorla Beşiktaş’a geçip Beşiktaş-Ortaköy üzerinden ileri istikamete doğru giden herhangi bir belediye otobüsü yahut taksiye binmeleri yeterlidir.

 

Emirgan Köşkleri

Emirgan denilince akla ilk düşen kelime huzur ise, Emirgan korusu denildiğinde de akla düşen kelime birbirinden güzel köşklerdir.

Emirgan Köşkleri 1871 ve 1878 yılları arasında koru içinde yaptırılmış ve renklerinden aldıkları isimlerle anılagelmişlerdir: Sarı Köşk, Pembe Köşk ve Beyaz Köşk… Lale festivali zamanında bu üç köşk de açıktır; ancak lale festivali sonlandığında yalnızca Sarı Köşk hizmet verir.

Sarı Köşk: Kuş evini andıran ve süsleme sanatının en seçkin özelliklerini üzerinde taşıyan köşk, diğer Emirgan köşkleri içinde manzarası belki de en güzel olanıdır. Sabah kahvaltısı, sıcak içecek ve restaurant hizmet verilen köşkte düğün organizasyonu yapılmıyor.

Pembe Köşk: Emirgan korusuna girildiğinde sağ tarafta bulunan Pembe Köşk, eski zamanlarda uzunca süre paşaların seyir mekanı olarak hizmet vermiş, şimdi ise tipik Osmanlı evi görünümü ile halka hizmet vermektedir. Kendine ait otoparkı olan Pembe Köşk lale festivali zamanında daha yoğun hizmet veriyor. Köşkte hafta sonu kafeterya ağırlıklı hizmet de verilirken; nişan, düğün, iş toplantıları ve değişik organizasyonlar için de hizmet sunuluyor.

Beyaz Köşk: Emirgan Korusu içinde en göz alıcı botanik nizama ve bitki florasına sahip olan bu köşk bilhassa bahar aylarında rengarenk çiçek açan ağaçlar arasında enfes bir görünüm arz eder.

 

Son olarak Emirgan korusuna nasıl gidilir sorusuna açık adresle yanıt verelim:

Emirgan Mah.34467 Emirgan- Sarıyer/İstanbul

 

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video