25 Haziran 2024
Genel

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?

Evvabin namazı nasıl kılınır, Evvabin kelimesinin kökü olan “Evvâb”, “tevbe eden” anlamına gelir. Evvabin de Evvab kelimesinin çoğul halidir ve Allah’a sığınanlar, tevbe edenler demektir. Evvabin namazı kaç rekattır sorusunun yanıtı 6 rekattır. Evvabin namazı 6 rekattır ama 4 rekat kılındığı da olur. Evvabin namazı akşam namazı ile yatsı namazı arasında kılınır. Farz namaz değildir. Sünnet namazdır. Evvabin namazı fazileti şöyledir: Hz. Muhammed, çok önem verdiği ve ümmetine de tavsiye ettiği bir namaz olan Evvabin namazı için; “ Kim akşam namazından sonra aralarda kötü bir şey konuşmaksızın altı rekat namaz kılarsa kıldığı bu namaz onun için on senelik ibadete denk düşer.” demiştir. Bir başka hadiste ise şöyle denilir: “Akşam namazından sonra, altı rekat namaz kılanın günahları, deniz köpüğü kadar da olsa affolunur.”

Evvabin namazı kılanların, gün içinde işlediği çok büyük günahlar dışında kalan günahlarının tamamen temizlendiği belirtilmektedir. Evvabin namazı bu yüzden istiğfar namazı olarak bilinir.

Evvabin namazı kılınışı:

“Niyet ettim Allah rızası için Evvabin namazı kılmaya” denilerek niyet edilir.

“Allah-ü Ekber” denilerek tekbir getirilir ve eller bağlanır.

“Sübhaneke” okunur, “Euzü Besmele“ çekilir ve “ Fatiha süresi “ okunur. Ardından da bir namaz suresi okunur.

“Allah-ü Ekber” denilerek rükuya gidilir. Rükuda üç kez “ Sübhaneke rabbiyel azim “ denir.

Tekbir alınıp kıyama doğrulurken ve “Semi’allahu limen hamideh”, tam doğrulup kıyama geçtikten sonra Rabbena lekel hamd “ denir.

“ Allah-ü Ekber “ deyip secdeye gidilir ve üç kez “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur.

Tekrar “ Allah-ü Ekber “ denerek secdeye varılır ve üç kez “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “Allah-ü Ekber “ denerek ayağa kalkılır.

Besmele çekilir, Fatiha suresi okunur ve ardından bir sure daha okunur.

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır?Allah-ü Ekber diyerek rükuya gidilir. Rükuda üç defa “ Sübhaneke rabbiyel azim “ denir. Tekbir alınarak kıyama doğrulup “Semi’allahu limen hamideh” tam kıyamda dururken ise “ Rabbena lekel hamd “ denir.

“ Allah-ü Ekber “ diyerek secdeye gidilir ve üç kez “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “ Allah-ü Ekber “ denerek oturulur. Yeniden “ Allah-ü Ekber “ denerek secdeye varılır ve üç kez “ Sübhane rabbiyel ala “ denir ve “Allah-ü Ekber “ denerek Tahiyyata oturulur.

“ Ettehiyyatü, Allahümme Salli, Allahümme Barik ve Rabbena duaları okunarak önce sağ tarafa sonra sol tarafa “ Esselamün aleyküm ve rahmetüllah “ denerek selam verilir ve namaz tamamlanır.

iki rekatlık namaz bu şekildedir. 3 kez kılarak 6 rekat tamamlanmış olur.

Evvabin namazı kılarken kazaya niyet eden kişi hem kaza borcunu ödemiş olur, hem de sünnet sevabı kazanmış olur. Kaza namazı borcu olanlar bu gibi nafile namazları kılarken kazaya niyet ederlerse aynı anda hem borçlarını ödemiş hem de nafile namaz sevabını almış olurlar.

Evvabin namazı nedir? sorusunun en anlaşılır ve net yanıtı böyledir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video