18 Haziran 2024
Teknoloji

Fiyat Karşılaştırma Motorları Nasıl Kullanılır?

Tek tek tüm siteleri inceleyip kendinize en uygun fiyatlı ürünü bulmak için uğraşmak mı istersiniz yoksa size böyle bir altyapı verilse, tüm siteler sizin için incelenip önünüze en avantajlı site konulsa sizin için daha iyi olmaz mı?

İşte fiyat karşılaştırma motorları burada karşımıza çıkıyor. Tek tek tüm siteleri gezip alışveriş yapmaktansa bu motorlar üzerinden ürün-fiyat karşılaştırması yapabiliyoruz üstelik tek site üzerinden.

İnternet üzerinden alışveriş yapmanın günümüzde önem kazanması ile birlikte karşılaştırmalı fiyatları önümüze koyan pek çok site var. Akakce.com, bilio.com, cimri.com gibi …

Bu siteler üzerinden, satın alacağınız hizmet ya da ürünün satıldığı hemen hemen tüm sitelerdeki fiyatını görebiliyorsunuz ve en avantajlı fiyata satın almak istediğiniz ürün veya hizmeti satın alabileceğiniz siteye yönlendiriliyorsunuz.

Bu siteler üzerinden fiyat ve ürün özellikleri karşılaştırması yaparak kendinize en uygununu bulup, uygun fiyata satın almanız mümkün oluyor. Hatta sadece ürün alımı olarak düşünmezseniz, konaklayacağınız bir tatile çıkacağınızda kalacağınız otelin fiyatını dahi en avantajlı şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Yine bu sistemle kurulmuş olan Trivago.com.tr size avantajlı konaklama yapabilmeniz için yardımcı olacaktır

Ayrıca, konut kredisi ihtiyacınız için de enuygun.com gibi siteleri kullanabilirsiniz.

Fiyat Karşılaştırma Motorları Nasıl Kullanılır?

Şimdi kısaca bu fiyat karşılaştırma motorlarını anlattıktan sonra bu siteleri inceleyelim. İlk olarak bu amaçla ilk olarak kurulmuş site olan Akakce.com’u inceleyeceğim.

Akakce.com

Akakce.com

İlk olarak sayfaya girdiğinizde karşınıza, kategoriler ve markalar yazılı bir bölüm çıkıyor sağ tarafta. Buradan nasıl bir ürün alacaksanız kategorisini veya markasını seçebilirsiniz. Mesela; telefon alacaksınız diyelim, alacağınız telefon markasını seçip modelini bulup o ürün üzerine tıkladığınızda en uygun fiyatı gösteriyor fakat bunun dahilinde yanında yazan fiyat sayısı ile yani bu ürüne ait internet üzerinde kaç fiyat daha varsa önünüze bulunduğu sitelerle birlikte listeleniyor. Taksitli tekliflerde yine burada sizin için sunulan bir seçenek. Sitede dolaşmak istemiyorum derseniz arama kısmından yine aradığınız ürünü aratarak bulabilirsiniz.

Benim dikkatimi çeken bir noktada şu oldu; sitede blog bölümü var ve buradan mağazaları, yani sizin ürünlerini satın alabileceğiniz siteyle anlaşmalı mağazaları görüntüleyip, bu mağazalar hakkında yorumları okuyabiliyorsunuz. Bu da size ürün satın alırken yardımcı olabilir.

Bilio.com

Bilio.com

Sloganından da anlaşılacağı gibi, aynı ürüne fazla ödemeyin, yani fırsat sitelerinin temel mesajını yansıtıyor bize. Bu sitede de yine kategoriler bölümünü görebilirsiniz. Sol kısımda popüler ürünler yine gözümüze çarpıyor. Ana sayfada bilio yazan yere tıklarsanız, Bilio’nun tv reklamlarını izleyebilmeniz mümkün. Arama motorundan arayıp, bulup, karşılaştırabilirsiniz.

Özel olarak kampanyalardan yararlanmak istiyorsanız Bilio’nun sistemine üye olabilirsiniz.

Müşteri yorumları, kargo gönderimleri gibi teknik alt yapıyı size sunuyor, rahatlıkla en uygun ürünü seçip, alışveriş yapabilirsiniz ama yine de tavsiyem tüketici yorumlarınızı okumanızdır. Sadece bilgisayarlarınızdan değil, cep telefonunuz üzerinden de Bilio.com’ a ulaşabilirsiniz.

Cimri.com

Cimri.com

Bu üç siteye de bakarsak eğer, hemen hemen aynı altyapıya sahip olarak üretildiklerini görürüz. Bu sitede de karşımıza kategoriler çıkıyor yine, facebook ile giriş yapabilir veya sisteme üye olabilirsiniz, satın alım yapacağımız her sitede olduğu gibi bu sitelerde de kişisel bilgilerimiz ve adres bilgilerimiz gerektiği için üyelik sistemi var. Ürünler hakkında kullanıcı yorumlarını görüntüleyebilirsiniz, size yardımcı olması açısından. Daha sonra dilediğiniz ve en avantajlı gördüğünüz ürünü satın alabilirsiniz.

Son olarak ise; ben bu siteleri inceledim fakat siz, biarada.com ve e-fiyat.com gibi diğer fiyat karşılaştırma sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video