4 Haziran 2023
Teknoloji

Format Nasıl Atılır, Basit Format Atma Yolları

Bilgisayarlar hayatı kolaylaştıran en önemli cihazlar. Hayatın hemen her alanında kullanılan bilgisayarlar her tür bilgiye çok kısa bir sürede ulaşmayı sağlayan iletişim araçları aynı zamanda. Ama zaman içinde bu cihazlar da yavaşlar, tıkanır ve tazelenme gerektirir. İşte burada format atma işlemi devreye girer. Format atma işlemi ile biçimlendirme ve bilgisayarın performansını artırmak mümkün olacaktır. Yavaşlayan yahut dolan sistemlerin ve belleklerin senede en az 1 sefer formatlanması gerekir.  Bu yazıda format işleminin nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Format Nasıl Atılır Basit Format Atma Yolları 1

Bilgisayara Format Nasıl Atılır?

Bilgisayara format atılmak istendiğinde yapılacak ilk iş, bilgisayarın eternet sürücüsünün indirilip taşınabilir bir belleğe kopyalanmasıdır. Daha sonra işleme başlanır. Zira format sonrası bilgisayar eterneti görmezse diğer sürücülerin yüklenmesi anlamında zorluk seçilebilir.

 • Formata başlamadan önce silinmesini istemediğiniz dosyaları ve klasörleri D sürücüsü yahut taşınabilir bir belleğe almak iyi olacaktır. Ama en iyi seçenek, dosyaların taşınabilir belleğe alınması ve hard diskin tamamen silinmesidir.
 • Bu işlemler yapıldıktan sonra bilgisayar yeniden başlatılır ve başlarken de delete tuşuna basıp bios’a gelinir. Yön tuşlarını kullanarak boot seçeneğine girin ve bilgisayar açılmaya başlarken ilk başlama seçeneğini cd room yapın. Bu seçenekleri F5 / F6 yahut ­­- + tuşları ile değiştirebilirsiniz.
 • Açılış seçeneğini yani boot özelliğini cd room yaptıktan sonra yaptığınız değişikliği kayıt etmek için F10 tuşuna basın.

 • Ardından Y harfine basarak enterı tuşlayın. Şimdi yapmanız gereken işletim sistemi cd’sini cd room’a takıp cihazı yeniden başlatmak olmalı. Siyah ekranda cd’den ön yükleme için “herhangi bir tuşa basın” uyarısı çıkınca istediğiniz herhangi bir tuşa basarak yüklemeyi başlatabilirsiniz.
 • Yükleme esnasında bilgisayar adı ve kullanıcı adı, saat seçimi gibi seçimleri ayarladıktan sonra işleme devam edebilirsiniz.
 • Tüm bu işlemler devam ederken bilgisayarınız birkaç sefer yeniden başlatılır. Her seferinde “ön yükleme için bir tuşa basın” yazısı belirecektir. Ancak bu yazıyı dikkate almayın; zira bir kez daha basarsanız tüm işlemler yeni baştan başlatılacaktır.

 • Kurulum tamamlanınca “Başlat” tuşuna tıklayarak bilgisayar yazısına sağ tıklayın ve masaüstünde gösteri seçin. Daha sonra masa üstündeki bilgisayar ikonuna sağ tıklayıp özellikleri seçin ve açılan pencerenin sağ üst kısmındaki aygıt yöneticisibi seçerek bilgisayardaki noksan sürücüleri belirleyin ve kurulumlarını yapın.
 • Tüm bu işlemler sürerken işletim sistemi ekran kartı sürücüsünü otomatik olarak görse bile, ekran kartı modelinize göre sürücüyü ekran kartı firmasının internet sitesinden indirerek kurabilirsiniz. Ama eğer bilgisayarınızı alırken sürücü cd’lerini de almışsanız, o cd’ler yardımıyla da sürücülerin kurulumunu yapabilirsiniz.
 • Tüm bu işlemler bitince, sürücü yüklemesi sırasında kendiliğinden açılan gereksiz programlar da yüklenmiş olabileceği için, makinanızı yavaşlatmamaları adına bu programları da kapatmanız gerekir. Bu programların açılmasını önlemek için ilk önce “Başlat” menüsüne tıklayın ve arama bölümüne MSconfig yazın ve buradan kopyalayın. Daha sonra enter tuşuna basın. Biraz beklediğinizde karşınıza sistem yapılandırması çıkacak. Bu kısımda başlatma bölümüne tıklayın ve buradaki tikleri kaldırın.

Format Nasıl Atılır Basit Format Atma Yolları 2

iPhone Telefona Format Atma Fabrika Ayarlarına Döndürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Android telefonunuz satın alıp kullanmaya başladıktan belli bir süre sonra yavaşlama ve donma gibi aksamalar gösterebilir. Böyle bir durumda format atmanız gerekecektir. Androide format atma işlemi nasıl yapılır hususunda bilgi sahibi iseniz bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz.

İşte androide format atma işlemi adımları…

 • Format işlemi için önce telefonunuzun ayarlar kısmına gelerek yedekleme ve sıfırlama bölümlerini bulun.
 • Açılan pencerede “Fabrika ayarlarını sıfırla” seçeneğini seçin.
 • Bir başka seçenek ise hard format atmaktır. Ancak bu format türünü mecbur kalmadığınız sürece kullanmamalısınız. Hard format atmak için önce telefonunuzu kapatmalısınız. Telefonu kapattıktan sonra da güç, home ve ses açma tuşlarına aynı anda basmalısınız. Recovery ekranı açılana kadar parmaklarınızı tuşlardan çekmemeniz gerekiyor.
 • Ekran açılınca Recovery ekranından “wipe data factory” seçeneğini seçin ve içlerinden “wipe cache partition” seçeneğine basın.
 • Son adım olarak da “reboot system now” seçeneğini seçerek telefonunuzu açın. Bu adımlarla telefonunuza format atmış olacaksınız.

Format Nasıl Atılır Basit Format Atma Yolları 3

IPhone Telefona Format Atma İşlemi Nasıl Yapılır?

 • IPhone’a format atmadan evvel bütün veri ve dosyalarınızı yedekleyin. IPhone’u ilk aldığınız günkü hale getirmek için önce tamamen kapatın. IPhone kapalı konumdayken bilgisayarınızdan iTunes’i açın.
 • Home tuşuna (yuvarlak tuş) basılı tutun ve basılı tutarken usb kablosunu takın. Ekranın açıldığını göreceksiniz.
 • Telefonunuz tanındıktan sonra iTunes ekranından “Recovery mod” yani geri yükle tuşunu tıkladıktan sonra işlem tamamlanana kadar bekleyin.
 • İPhone’daki içerik ve ayarları silmek için “Ayarlar” bölümünden “Genel” ve “Sıfırlama” bölümlerine gidin ve “Tüm içerik ve ayarları sil” düğmesine dokunun. IPhone’unuzu sıfırlamak istediğinizi doğruladıktan sonra tüm içerikler, bilgiler ve ayarlar silinecektir ve İPhone tekrar ayarlanana dek kullanılamayacaktır.
 • Tüm ayarları sıfırlama istediğinizde ise yine “Ayarlar” bölümünden “Genel” ve “Sıfırla” bölümlerine giderek “Tüm ayarları sıfırla” seçeneğine dokunun. Tüm tercih ve ayarlarınız sıfırlanacaktır.

Format Nasıl Atılır Basit Format Atma Yolları 4

Tablete Nasıl Format Atılır?

Tabletlere de format atmak gerekebilir. Tabletinizin desen şifresini yahut parolasını unuttuğunuzda da bu yöntemi kullanarak sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Her tabletin kendine göre format “Hard Reset” atma şekli vardır. Biz burada android tabletlerin çoğuna uyan bir formattan bahsedeceğiz.

 • Eğer tabletinizde tuş takımı yoksa, bir PC’ye bağlayarak rom yüklemesi yapmanız gerekecek.
 • İlk önce tableti kapatın; ancak tabletin şarjının yüksek olduğundan emin olun. Tabletin şarjı az ise işlem başlamaz yahut yarıda kesilir.
 • Tabletin ses + yani ses açma tuşuna basılı tutup power tuşuna da basılı tutarak tablet açılana kadar bekleyin. Ekrana android logosu ve kısa bir süre sonra da birkaç yazı gelecektir.
 • Yazılar gelince ses kısma tuşu ses – ile yazıları seçin. Ses kısma tuşuna basarak “Wipte data / factory” yazısının üzerine gelin ve power yani açma tuşu ile seçin.
 • Karşınıza yine liste şeklinde yazılar gelecek. Yine ses kısma tuşu ile “Yes, delete…” seçeneğinin üzerine gelin ve power yani açma tuşu ile seçin. Bu işlemi de yaptıktan sonra tabletiniz kapanıp açılacaktır. Açılma işlemi uzun sürebilir; zira formatlama başlamıştır.

Bazı tabletlerde ekran ses + tuşu ile gelmeyebilir. O zaman parmağınızı ses – tuşuna basılı tutarak tableti açabilirsiniz.  Devamında aynı işlemleri uygulayarak format işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tablete format atma işlemi işte bu kadar kolay.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video