18 Haziran 2024
Kültür ve Sanat

Gökhan Özen Kimdir

Hayatı ve Rol Aldığı Projeleri:

Gökhan Özen 1979 yılında Ankara’da Nadire Özen ve Osman Nuri Özen’in oğulları olarak dünyaya gelmiştir.

6 yaşında Ankara Devlet Opera ve Balesi Çocuk Korosu imtihanlarında yüksek başarı göstererek ilk müzik eğitimine burada çok sesli koroda başlamıştır.

Dünya çapında klasikleşmiş opera eserlerini 3 sene boyunca birçok kez koro ile birlikte sahnede sergilemiştir.

Ardından 1991 yılında TRT Ankara Radyosu TSM Çocuk Korosu’nun sınavlarını birincilikle kazanarak 7 yıl süren Türk müziği eğitimine başladı.

Burada 7 sene boyunca TRT Ankara radyosunun değerli hocalarından şan, solfej ve nazariyat dersleri aldı.

Gökhan Özen bu koro ile birlikte; ülkesini Fransa ve Rusya gibi birçok ülkenin festivallerinde temsil ettiğinde henüz 12 yaşında idi. 

Daha sonra ilk, orta ve liseyi okuduğu TED Ankara kolejinden mezun olup; 17 yaşında kazandığı üniversite sınavı ile Ankara’dan ayrılıp İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi’ne gitti. 

1997 yılında hazırladığı demo şarkılarını Unkapanı’ndaki yapımcılara dinletmeye başladı.

Bu esnada Türkiye’nin ulusal radyolarından birinde canlı müzik programı yapmaya başlayan Özen’in kariyeri için bu radyo programı büyük önem taşır.

1999 yılında “ Dayanamam “, ” Üşüyorum ” gibi şarkıların da içinde bulunduğu ‘‘ Özelsin ’’ isimli ilk albümünü piyasaya çıkardı ve sadece 1 video klip ile uzun yıllar boyunca satışı devam etti ve tirajı yarım milyon satış rakamına ulaştı.

Ardından 2000 yılında tüm beste ve aranjelerin kendisine ait olduğu ” Duman Gözlüm ” albümü ile ” Aramazsan Arama ” ,” Tabiri Caizse ” , “ Dön Çarem ” gibi hitlere imza atarak Türk Pop müzik piyasası gündemine bomba gibi düştü.

Sonunda beklediği büyük patlamayı 2000 senesinde gerçekleştiren Gökhan Özen’in ünü ülke sınırlarını aştığında henüz 20 yaşında idi. 

Universal Müzik etiketi ile piyasaya çıkan ve 1 milyonu aşkın tirajı ile yılın en çok satan albümlerinden olan ” Duman Gözlüm” ile Gökhan Özen; 2000-2002 yılları arasında içlerinde ” Kral Tv En iyi çıkış ” , “ Altın Kelebek ” ve ” MGD ” ödüllerinin de bulunduğu yüzlerce ödül ve plaket aldı.

Gökhan Özen 2002 yılında bir sonraki albümü ‘Civciv’i piyasaya çıkardı.

Yine tamamı Gökhan Özen’in kendi beste ve aranjelerinden oluşan DMC etiketli bu albümün içinden de sayısız hit şarkı çıktı.

Her şeyde Biraz sen Varsın ” , ” Boşver “, ” Civciv ” gibi hitlerle sadece ilk haftasında 300.000 üzerinde satışla Özen, kırılması zor bir rekor kırdı. 

2004 yılında “ Aslında ” ismini verdiği albümünü çıkardı.

2005 yılında kayıtlarını Londra’da yaptığı ve kariyerinde ilk kez İngilizce bir şarkıyı seslendirdiği ” One More Time ”  isimli maxi single’ı, yine DMC etiketi ile Londra merkezli dünyaca ünlü starlara sayısız hit parça hazırlamış Ministry Of Sound – Gökhan Özen işbirliği ile çıkardı.

Benim İçin N’apardın? ” ve ” Kalbim Seninle ” gibi hitlerin de içinde bulunduğu bu maxi single 200 bin’e yaklaşan satış rakamıyla Müyap satış ödülü de dahil bir çok ödül aldı.

Ardından ” Resimler & Hayaller ” albümünü çıkaran Gökhan Özen, ” Bize Aşk Lazım ” maxi single’ı ile de Müyap satış ödülünü aldı.

2010’da ” Daha Erken ” adlı single’ı ve ” Başka ” isimli albümü ile müzikal kalitesini zirveye çıkardı.

2013 yılının en başarılı albümlerinden ” Milyoner”i sevenleri ile kavuşturduktan sonra, kariyerinde 1999 – 2013 yılları arasında çıkan 10 albümle neredeyse 5 milyon albüm satışına ulaşan Gökhan Özen, zengin repertuvarı ile konserlerinde şarkılarını binlerce seveni ile birlikte seslendirmeye devam ediyor.

Müzikal kariyerindeki başarısını oyunculuk ile zenginleştiren Özen, oyunculuk kariyerini 2006 yılından bugüne yayınlanan 3 dizi ile taçlandırdı.

Sevda Çiçeği ” isimli dizisinin 13 hafta reytinglerde 1 numarada kalması ile TV camiasında büyük başarı yakalan Gökhan Özen, daha sonra ” Yalan Dünya ” ve yapımını kendi şirketi Han Medya’nın üstlendiği ” Yıldız Masalı ” ile oyunculuk kariyerine devam etti.

Bu dizilerle Ortadoğu, Arap ve çeşitli Balkan ülkelerinde tanınan bir yüz oldu.

Genç yaşta yapımcılık yapmaya başlayan Özen ile eşi Selen Özen ile birlikte hayata geçirmeyi planladıkları projeler üzerindeki çalışmalarına devam ediyorlar.

Sanatçımızın Sosyal Medya Hesapları:

Twitter: Gökhan Özen

Facebook: Gökhan Özen

İnstagram: Gökhan Özen

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video