16 Temmuz 2024
Genel

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Yağmur sonrasında ortaya çıkan güneş ve güneş ile birlikte gökyüzünde beliren farklı renklere gökkuşağı adı verilir. Son derece hoş bir görüntüsü olan bu gökkuşaklarının nasıl oartaya çıktığı merak konusu olmuştur. Özellikle gökkuşağı oluşumu kimyasal değişim mi, sorusu akıllarda yer eden sorulardandır. Gökkuşağı hakkında merak edilenler ve gökkuşağı oluşumu hakkında bilgileri yazımızda sizlerle paylaştık.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağının renkli görüntüsü görenleri her zaman neşelendirmiştir. Özellikle kasvetli yağmur havasından sonra açan güneşin verdiği huzurun yanında renkli görüntüsü ile gökkuşağı neşe verir. 7 ana rengin bulunduğu gökkuşağı nasıl oluşur kısaca anlatmak istiyoruz…

Gökkuşağı, güneş ışınlarının su damlalarına çarpması ve kırılması ile oluşan yansımadır. Işık ışınları bir ortamda hareket halinde iken birden başka bir ortam ile karşılaştıklarında ya kırılır ya da o ortam içinde kalırlar. Ortam içinde kalmayıp kırılan güneş ışınları yansıyarak farklı renkler ortaya çıkarır.

Kırılma sırasındaki ışınların açıları, renkleri ortaya çıkarır. Kırılma açısı en yüksek renk kırmızı, en düşük renk ise mordur.

Yağmur sonrasında atmosferde nemli bir hava ortaya çıkar. Havada küçük damlalar halinde tanecikler yer alır. Yağmu sonrasında çıkan güneş ışınları, havadaki serbest damlacıklara çarpar. Bu çarpma sonunda ortamları değiştiği için kırılma meydana gelir. Kırılma sonunda da renkler ortaya çıkar ve yansır. İşte gökkuşağının ortaya çıkışı ve yansıması bu şekildedir.

Rainbow over an island

Gökkuşağı hakkında merak edilen sorulardan bir tanesi gökkuşağı oluşumu fiziksel mi,  yoksa kimyasal mı sorusudur. Işınların kırılması ve yansıması durumu olduğu için bu oluşum tamamen fiziksel bir oluşumdur.

Gökkuşağı; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor olmak üzere yedi renkten oluşur. Aslında tam bir daire şeklindedir ancak bakış açısına göre sadece ufuk çizgisine kadar yarım daire şeklinde görülür. Yaklaşmaya kalktıkça sizinle birlikte ilerler gibi bir hali vardır.

Bu bakış açısının değişmesinden kaynaklanır. Daha çok güneş ışığı ile ortaya çıkan doğal gökkuşakları bilinse de suni ışık ile de gökkuşağı elde edilebilir. Yine benzer şekilde ay ışının da zaman zaman gökkuşağına neden olduğu görülür.

Gökkuşağı hakkında eski dönemlerden beri ilgi çeken araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler ve gökkuşağı hakkında bazı bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir.

Gökkuşağı Nasıl Oluşur? 3

  • Gökkuşağı kelimesi anlam olarak “yağışlı kemer” anlamına gelen Latince arcus pluvius’dan gelir.
  • 17. yüzyılın sonuna kadar gökkuşağının nasıl oluştuğu hakkında kimse bir görüşe sahip değildi.
  • Genelde kısa süreli olarak gördüğümüz gökkuşağı, aslında saatlerce de gökyüzünde yer alabilir. Buna örnek olarak dünyanın en uzun süren gökkuşağını verebiliriz. 14 Mart 1994’te İngiltere’nin Sheffield kentinde gökkuşağı sabah 9’dan akşam 3’e kadar sürmüş ve gözlemlenmiştir.
  • Gökkuşağının, güneş ışığının yağmurla farklı renklere bölünmesiyle oluştuğunu 1637’de René Descartes, keşfetti.
  • Gökyüzünde gökkuşağı oluşumu için güneşin yağmur damlasına 42 derecelik açı ile gelmesi gerekir.
  • Gökkuşağının üzerindeki gökyüzü, gökkuşağının altındaki gökyüzünden daha az parlak görünür.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video