29 Mayıs 2024
Kültür ve Sanat

Hadise Kimdir

Hadise Açıkgöz, 22 Ekim 1985 yılında Belçika’da doğmuş Türk şarkıcı ve söz yazarıdır.

Hadise, Kafkasya kökenli bir ailenin ikinci çocuğudur. Henüz 11 yaşındayken annesi ve babası evliliklerini sonlandırırlar. Müzik hayatına amatörce ilk olarak 18 yaşındayken, bir ses yarışması olan Idool’un Belçika kolu olan Idool 2003’le başlar.

Bu yarışmada üstün bir başarı sergileyemese de yarışmadan yaklaşık bir yıl sonra albüm teklifi alır. Teklifi kabul eder ve bu onun profesyonelce müzik hayatına atılmasının ilk ve önemli bir adımı olur.

Akabinde hemen albüm hazırlıkları başlar.

Müzik Hayatı

Hadise ilk olarak 2 Brains Records adlı bir müzik firmasıyla albüm anlaşması imzalar ve ardından Yves Gaillard isimli bir prodüktör ile ilk şarkısı olan SWEAT’ın hazırlıklarını tamamlar. Ve tarihler 1 Kasım 2004’ü gösterdiğinde albümünü single olarak müzik piyasasında satışa sunar.

Hadise bu albümle ilk resmi başarısını elde etmiş olur. Öyle ki, şarkı Belçika’nın resmi listesi olan Ultratop’ta büyük başarı elde eder. Ve hemen 6 ay sonra Mayıs 2005’de ikinci single’ını piyasa sürer. Kameralarla tanışması da bu single ile birlikte olur. ‘Stir Me Up’ adlı bu single’a ilk klipini çeker. Bu şarkıyla beraber Türk müzik piyasasına da ilk adımını atmış olur.

Türk basını bu genç ve yetenekli isme programlarında sık sık yer vererek onun kariyerine Türkiye’de devam etmesi konusunda bir nevi ön ayak olmuştur. Aradan henüz 5 ay geçtikten sonra üçüncü single’ı olan ‘Milk Chocolate Girl’u çıkarır. Bu şarkı da müzik listelerinde yükselir. Listelerde en uzun kalan single’ı olur.

Hadise, 2007 yılının Eylül ayında ikinci stüdyo albüm çalışması olan ‘A Good Kiss’ i yayımladı. Ve bu şarkının klipini kendi ülkesinde, Türkiye’de çekti. Bu klipin yönetmenliğini de yine bir Türk yönetmen olan Şenol Korkmaz yaptı. Ve Hadise artık tercihini Türk müzik piyasasından yana kullanarak adımlarını büyüttü. 2008 Yılında ünlü sanatçı Serdar Ortaç’ın ‘Nefes’ adlı albümünde yer alan bir şarkıya düet yaparak Türk müzik hayatına da anadiliyle  giriş yapmış oldu.

Aynı yılın Haziran ayı içinde yine bir stüdyo albümü piyasaya sürerek hızlı süren çıkışını devam ettirdi. Bu albümde 10 Şarkıya yer verirken albümün ismi kendi adını taşıyordu. Albümün içine Sezen Aksu’nun yazdığı ‘A Good Kıss’ adlı şarkının Türkçesi olan ‘Deli Oğlan’ı da ekledi.

MTV müzik ödülleri yarışmasında En İyi Türk Şarkıcı olarak aday gösterildi ancak ödülü yine ülkemizin güzide seslerinden Emre Aydın’a kaptırdı. Hadise’nin bundan böyle müzik hayatına Türkiye’de devam edeceği netleşmiş oldu. Ve kısa zamanda ciddi bir hayran kitlesi oluşturdu.

Eurovision Macerası ve Beraberinde Artan Başarı

Eurovision macerasının ilk dedikoduları 2007 yılının sonlarında çıktı. Yaklaşık bir yıl sonra da 2009 yılında yapılacak olan yarışma için aday gösterildi. Kesinleşen bu durumun ardından sıkı bir hazırlık sürecine girildi.

Avrupa’da doğmuş olması modern hayat bakışı ve genç yaşta edindiği tecrübeler Hadise’ye olan güveni arttırdı. 2008 yılında Sinan Akçıl ve ünlü bir söz yazarı olan Stefaan Fernande ile yarışma için içinde Türk motiflerini barındıran ‘Düm Tek Tek’ adlı şarkıyı oluşturdular. Ve ilk kez TRT’de etkileyici bir performansla halkla buluştu.

Çeşitli ülkeleri dolaşarak şarkısını tanıtma imkanını buldu.

Son olarak yarışmanın başkenti olan Moskova’da altı ülkeden tam puan alarak dördüncü oldu.

Başarılı ve genç şarkıcı son yıllarda O Ses Türkiye adlı yarışma programında jüri üyeliği yapmakta ve müzik kariyerini Türkiye’de devam ettirmektedir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video