25 Temmuz 2024
İş Hayatı ve Kariyer

Halo ve Horn Etkisi Nedir

İlk olarak her iki kelimeyi kısaca tanımlayalım.

Halo etkisi; bireyin herhangi bir olumlu özelliğinden dolayı, birey ile ilgili genel bir olumlu kanıya sahip olunması.

Horn etkisi; halo etkisinin tam zıttıdır; kişinin olumsuz bir özelliğinden kaynaklı onunla ilgili genel bir olumsuz fikre varılması anlamına gelir.

İki kavramı bir cümle ile özetlememiz gerekir ise; olumlu veya olumsuz önyargıya sebebiyet veren ilk izlenimlerdir diyebiliriz.

İnsanlar ile etkileşim içerisinde olduğunuz her an bu izlenimlerin etkisi altında kalmakla beraber, çoğunlukla en büyük yansımalarına iş hayatında tanık olmaktayız.

Başlangıç noktası olarak başvuruda bulunduğunuz firmanın işe alım sorumlusunun sizin CV’nizi incelediği an olarak alabiliriz.

Cv’nize eklemiş olduğunuz amatör bir resimden özensiz bir ön yazıya, iş deneyimlerinizin detaylarının olmayışından yazınızdaki anlatım bozukluklarına, noktalama hatalarına ve belirttiğiniz mail adresinize varıncaya kadar tamamı ile küçük fakat olumsuz detaylar öz geçmişinize itina göstermediğinizi yansıtarak, değerlendiren sorumlunun gözünde horn etkisinin temelini oluşturmaktadır.

Peki, halo etkisinin ne şekilde yaratabiliriz.

Halo etkisini oluşturmanız iki aşamadan geçer.

İlk aşama paylaşmış olduğunuz cv, ikincisi aşama ise mülakat aşamasıdır.

İki aşamalı bu süreç içerisinde olumlu bir etki bırakmanızı sağlayacak.

Halo etkisi oluşturmanın püf noktalarına da değinelim.

Cv’nize eklemiş olduğunuz resim, bilgisayar başında çekilmiş amatörce bir resim veya Facebook gibi sosyal medyada kullandığınız cinsten bir resimse ciddiyetsiz bir ön izlenime sebep olur.

Bundan dolayı kullanacağınız resmin vesikalık olarak çekilmiş bir fotoğraf olması size artı puan olarak geri dönecek ve ciddiyetinizi ortaya koyacaktır.

Bunun yanı sıra CV’nizde sizi ekstra ön plana taşıyacak bir diğer etken de ön yazınızdır.

Ön yazınızda başvuruda bulunmuş olduğunuz pozisyon için taşıdığınız gereklilikleri ve de gerekçelerinizi vurgulamanız önem vermeniz gereken bir husustur ve diğer başvurular arasından da sıyrılmanızı sağlayacaktır.

Ek olarak CV’nizin iletişim kısmında belirtecek olduğunuz e-posta adresinizin, yalnızca ad ve soyadınızdan oluşması da değerlendiren kişi üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

Biraz önce bahsetmiş olduklarımız ışığında CV’nize gereken itinayı gösterdiniz ve mülakata davet edildiyseniz asıl etkileşim olan ikinci kısma geldiniz demektir.

Bu bölüm mülakatçı ile yüz yüze geldiğiniz anda başlar ve siz farkında bile olmadan duruşunuzdan görünüşünüze, tokalaşmanızdan oturup kalkışınıza kadar çoktan sürecini tamamlamaya başlamış olur.

Bu aşamada prezantabl görünüşünüzle ilk artıyı alırsınız.

Kendinden emin, aynı zamanda mütevazi duruşunuzla olumlu etkiyi arttırır; tokalaşma ve oturuşunuzla da samimiyet ve saygı arasında bulunan ince çizgiyi bildiğinizi göstererek sizi değerlendiren kişi üzerinde istemiş olduğunuz halo etkisini yaratmış olursunuz.

Bütün yeni iş ilanı başvuru süresince aktarmaya çalıştıklarımızı dikkate alarak uygulamanız tüm başarı kapılarını açacaktır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video