19 Temmuz 2024
Sağlık

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Pek çok için hamilelik heyecan verici bir şeydir. Kişinin sevdiği bir bireyle kendi canlarından ve kanlarından bir bebek sahibi olması fikri kimin içini ısıtmaz ki? Planlanan hamileliklerde hamile kaldığınız zaman genellikle daha erken anlarsınız. Ancak hiç aklınızda yokken, vücudunuzda ve hayatınızdaki değişikliklerden bu şüpheye kapılabilirsiniz.

Hamilelikte, vücut tamamen değişir. Çok bariz değişikler hamile olduğunuzu anlamanızı sağlayabilir. Hamile olduğunu nasıl anlarsın evde? Adet günün gelmeden hamile olduğunu nasıl anlarsın? Hamile olduğunu ilk nasıl anlarsınHamilelik belirtileri nelerdir? Hamile olduğunu anlama yolları nelerdir?

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? 1

Hamilelik hormonlar ile düzenlenen bir süreçtir. Hormonların düzeylerinin değişmesi, vücutta fiziki olarak ve mental açıdan değişiklere sebebiyet verir. Hamile olduğunuzu erkenden öğrenmek çok önemlidir. Çünkü bebeğin sağlıklı gelişimi için ve kolay bir doğum süreci için anneye ek vitaminler verilmelidir. Bunun yanında annenin ve etrafındakilerin üzerine düşen sorumluklar artmaktadır. Hamilelik ne kadar erken öğrenilirse durum o kadar sağlıklı olur.

Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bu şüphenizin en kesin sonucu bir doktora görünmektir. Halk arasında en bilinen yöntem hamilelik testi olsa da, hamilelik testlerinin yüzde yüz doğru yanıtlar oluşturmadığı da bilinmelidir. Kimi zaman negatif bir sonuç veren test, aslında yanlış olabilir. Bu yanlışlık ancak hastanede yapılan idrar testi ile birlikte nihayete erdirilebilir.

Eğer aklınızda hamile olduğunuza dair hiçbir şüphe bulunmuyorsa dikkatinizi çekebilecek birkaç nokta bu fikre sahip olmanıza neden olabilir. Hamile olduğunuzu anlamanın halk arasında en bilinen yolu adet gecikmesidir. Sağlıklı bir kadında adet döngüsünün süresi bir aydır. Her ayın neredeyse aynı günü kanamalar görülür. Eğer adetiniz geciktiyse hamile olma olasılığınız çok yüksektir.

Bunun nedeni şudur: Adet döngüsü içerisinde kadın üreme hücresi olarak bilinen yumurta oluşturulur. Yumurta döllendiği taktirde hamilelik meydana gelir. Ancak döllenme olmazsa her ay görülen kanama meydana gelir. Döllenmemiş yumurta atılır. Bebeğin gelişebilmesi için kalınlaşan rahim içi duvarı yıkılarak inceleşir. Yani kanamanın görülmemesi, kanamanın gecikmesi size yumurtanın döllendiğini gösterir. Hamilelik şüphesinin en çok yükseldiği sebeptir.

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? 2

Bazı kadınların adetleri düzenli olmaz. Adetleri düzenli olmayan kadınlar adetlerinin gecikmesine aldıramayabilir. Adetleri gecikmiş ancak bunan şüphelenmemiş olan kadınların dikkat etmeleri gereken ilk şey bulantılarının olup olmadığıdır. Hamileliğin özellikle ilk zamanlarında mide bulantısı ve kusma şikayetleri fazladır. Adet görmediğiniz halde meydana gelen mide bulantısı ve şişkinlik hissi aklınıza iki şey getirmelidir. Ya adetiniz yaklaşıyordur ya da hamilesinizdir. Adetiniz çok fazla gecikti ise hamilelik şüphesini aklınıza yerleştirmenizin vakti gelmiş demektir.

Hamileliğin en büyük belirtilerinden biri iştahın artmasıdır. Hamileliğin özellikle ilk zamanlarında vücudun iki kişiyi doğurmaya karşı meydana getirdiği açlık duygusunun kuvvetliliği doymamanıza sebep olabilir. İştahınızın artmasının yanı sıra agresiflik ve depresyon hissini yaşamanız da hamile olduğunuzun işaretçilerdir.

Hamile Olduğunu Nasıl Anlarsın? 3

Yukarıda belirtilerin çoğu adetiniz yaklaştığında da yaşayacağınız şeylerdir. Eğer yukarıdaki şeylerin yanı sıra uyuma problemi de yaşıyorsanız adetinizden şüphelenmeyi bırakıp bir test yaptırmalısınız. Hamilelik döneminde uyuyamama, uyununca uykunun alınmaması en sık karşılaşılan senaryolardan biridir. Hamile anne adayları, genellikle fazla bir yorgunluğa düşerler. Dinlenemezler. Haliyle de daha fazla sinirli olurlar.

Adetiniz düzenli olmasa bile diğer belirtileri göz önüne olarak hamile olup olmadığınızı kestirebilirsiniz. Emin olmanız için ilk aşamada bir test ancak negatif çıkarsa içinizdeki şüpheyi gidermek amacı ile bir doktora görünmek şarttır. Erken belirlenmiş bir hamilelik sizin için de bebeğiniz için de hayati önem taşır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video