12 Temmuz 2024
Genel

İhram Nasıl Giyilir?

İhram hac ibadetini gerçekleştirmek isteyen kişilerin giymek zorunda olduğu bir kıyafet türüdür. 2 büyük parça bezden oluşan ihram kadınlar tarafından farklı, erkekler tarafından farklı şekilde giyilmektedir. Bu kıyafet olmadan hac veya umre yapmak mümkün olmayacaktır.

İhram Nasıl Giyilir? 1

İhram elbisesi nasıl giyilir sorusu için 2 farklı cevap verilmektedir. Bunun sebebi kadın ve erkeklerin farklı şekillerde ihrama girmeleridir. İhram nasıl giyilir video görüntüleri aracılığı ile çok daha çabuk öğrenilecektir. Karışık gibi görünen ihram giyimi bu videolar sayesinde oldukça pratik olacaktır.

İhram kıyafeti nasıl giyilir sorusu hac ibadeti yapacak hacı adayları için en önemli soru işaretlerinden bir tanesidir. İhram 2 parçadan oluştuğu için nasıl giyileceği kafa karışıklığı yaratmaktadır. Peki, ihrama nasıl girilir? İhram için ilk parça sağ omuz açıkta kalacak şekilde vücudun üst bölgesine sarılmalıdır.

Kumaş sol kolun altından geçirilmelidir. İzar adı verilen alt parça ise bele sarılmalıdır. Kadınlar başlarını üst parça ile örtmelidir. Ayakkabı tarzı giyim ürünleri yerine terlik tercih edilmelidir. İhram süresince herhangi bir parfüm ya da koku kesinlikle sürülmemelidir. Bunun yanı sıra başka noktalara da dikkat edilmesi gerekmektedir.

İhram Nasıl Giyilir? 2

İhrama girerken yapılmaması gerekenler

İhram süresince bazı noktalara dikkat edilmesi zorunludur. Bu noktalara dikkat edilememesi yapılan ibadetin doğruluğunu sarsabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken ilk nokta vücut kıllarının kesinlikle alınmaması gerektiğidir. İhrama girmeden önce tüm vücut kılları sakal ve bıyık dahil alınmalıdır.

İhrama girdikten sonra alınmaları yasak listesinde yer alan maddelerdendir. Bunun yanı sıra tırnak kesimi ve sakal kesmek gibi vücut odaklı hiçbir işlem yapılmamalıdır. İhram süresince cinsel ilişki dahil her türlü fiziksel temastan uzak durulmalı ve bu konuda dikkatli davranılmalıdır. Tüm bu noktalara dikkat edilmesi ihrama girmenin gerekliliklerindendir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video