12 Temmuz 2024
Teknoloji

İnstagram Nedir? Nasıl Kullanılır ve İnstagram Hesabı Nasıl Silinir?

Sosyal medya hayatımızın tam merkezinde yer alan ve hatta bizi neredeyse esir alan bir dünya. Bu dünyanın en önemli parçalarından birisi de in instagram uygulaması. Fotoğraf ve video paylaşım alanı olan uygulama da canlı yayın da yapılabiliyor. Tüm dünyayı avucunun içine alan bu uygulama nasıl bir uygulamadır, ne işe yarar, takipçi sayısını artırmanın yolları var mıdır, instagram story ne demek, instagram takipçi artırma nasıl yapılır bu yazıda bulabilirsiniz.

İnstagram Hesabı Nasıl Alınır?

 1. İlk iş olarak instagram sitesine gidin
 2. Yeni hesap açacağınız için “kaydol” bölümüne tıklayın ve sizden istenilen bölümleri doldurun. Cep telefonu numarası, elektronik posta adresi, ad, soyad ve bir kullanıcı adı girin.
 3. Son olarak şifrenizi belirleyin.
 4. Tüm bu alanları doldurduktan sonra cep telefonu numaranızla kaydolmak isterseniz Facebook’tan bir onay mesajı alacaksınız. O mesajı da ilgili bölüme girdiğinizde artık instagram kullanıcısı oldunuz demektir.
 5. Eğer mail adresinizle bu işlemi yaptıysanız bir mail alacaksınız ve hesabınızı onaylamanız istenecek. Artık instagram hesabınıza girebilirsiniz.
 6. Eğer bir Facebook hesabınız varsa İnstagram’ın kaydol bölümünden Facebook ile Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak Facebook üzerinden de kaydolabilirsiniz.

instagram nedir 1

İnstagram Nasıl Kullanılır Ve Ne İşe Yarar?

İnstagramdan bahsederken ne anlama geldiğini anlatmadan da olmaz. “İnstant” anında fotoğraf çeken makine demek. “Telegram” ise telgraf anlamına geliyor. İnstant’ın ilk beş harfi ile telegram’ın gram hecesi birleştiğinde ortaya çıkan kelime instagram oluyor. Yani foto gönderme anlamına geliyor.

Akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulama ve bu uygulamanın en cazip tarafı ise sıradan fotoğrafların bile çeşitli filtre ve görsel efektlerle kusursuz ve sanatsal hale dönüştürülebilmesi. İşte bu özellik sayesinde  kullanıcılarının sayısı gün geçtikçe arttı.

İnstagram uygulamasını indirmek için öncelikle bir akıllı telefon gerekiyor.

Çektiğiniz fotoğraf ve videoları istediğiniz boyutta ve istediğiniz efektlerle süsleyerek filtreliyor ve takipçilerinizle paylaşıyorsunuz. Sonra gelsin beğeniler, gelsin yorumlar. Öyle ki instagram üzerinden yayımlanan reklamlar sayesinde ve takipçi fazlalığınıza bağlı olarak para bile kazanabiliyorsunuz.

Ayrıca hashtagleri ile hem daha çok kullanıcıya ulaşır ve takipçi edinirsiniz hem de ilgilendiğiniz konuların hashtag’lerinegirerek öğrenmek istediklerinizi öğrenebilirsiniz.

Yani hem eğlenmek hem de para kazanmak için size hizmet ediyor.

İnstagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

İnstagram hesabınızı geçici olarak dondurmak istiyorsanız bu işlemi masaüstünden yapabilirsiniz.

 1. Bilgisayarınızdan instagram hesabınızı açın ve ayarlar menüsüne tıklayın.
 2. Profil düzenle seçeneğini tıklayın.
 3. En altta bulunan “Hesabımı geçici olarak kapat” seçeneğine tıklayın.
 4. Hesabınızı neden kapattığınıza dair gelen soruyu ilgili şıklardan biriyle yanıtladıktan ve şifre girdikten sonra “Hesabımı geçici olarak kapat” seçeneğine tıklayın.
 5. Hesabınız, siz tekrar şifre girene kadar dondurulacaktır.

instagram nedir 2

İnstagram Hesabı Nasıl Silinir?

İnstagram hesabınızı silmek için de yine bilgisayar yahut cep telefonunuzun tarayıcısına ihtiyacınız var.

 1. Şu linke tıklayın: https:// instagram .com/accounts/remove/request/ Bu link instagram hesap silme linki olarak bilinir.
 2. Linke tıkladıktan sonra açılan “Hesabını sil” sayfasında çıkan çoktan seçmeli alanda instagram hesabınızı neden silmek istediğinizi seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra açılan sayfada karşınıza gelen boş kutuya şifreyi girin ve kırmızı ile yazılmış “Hesabımı kalıcı olarak kapat” butonuna tıklayın.
 3. Silme işleminiz tamamlandı.

Şu hususu da bilmelisiniz ki, sildiğiniz hesaptaki kullanıcı adını başka bir instagram hesabında kullanamazsınız. Yeni bir kullanıcı adı almanız gerekir. Hesabınızı kalıcı olarak kapattığınızda adınız, fotoğraflarınız, aldığınız beğeniler ve yorumlar da silinir. Bunları kaybetmek istemiyorsanız hesabınızı dondurabilirsiniz.

İnstagram Onaylı Hesap (mavi tık) Nasıl Alınır?

İnstagramdaki hakları koruma ve telif altına alma işlemine instagram hesap onaylama deniyor. Bu işlem sonunda kullanıcı adının yanında mavi tık işareti belirir.

 1. Ayarlar ve Doğrulama İste’ye tıklayın.
 2. Ad ve soyad girin.
 3. Koşulları karşılayan bir kimlik belgesi önderin.
 4. Ayarlar sayfasına gidin ve aşağı doğru giderek “Destek” başlığı altında bulunan “Sorun bildir” metnine tıklayın.
 5. Görüş Bildir’e tıklayın.
 6. Özelliği Seç kısmında profil bölümüne tıklayın.
 7. Sağ üstten devam edin. “Neyi Geliştirmemizi istersin?” kısmına hesabınızın ilgili bilgilerini yazın ve gönderin.
 8. Ekileşimi yüksek bir hesap iseniz mavi tık almanız daha kolay olacaktır.

İnstagram Profilime Kim Baktı Uygulaması Doğru mudur?

Hemen söyleyelim ne yazık ki böyle bir uygulama yok. İnstagramda profilinize bakanları öğrenebilmeniz mümkün değil. Bu sorunun yanıtını sadece instagram bilebilir. Bu hususta hiçbir uygulama yetkili değildir. İnstagram böyle gizli bir bilgiyi kimseye vermeyeceğinden bu uygulama para tuzağından başka bir şey değildir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video