12 Temmuz 2024
Kültür ve Sanat

İstanbul’da Kitabın Adresi En Büyük 5 Kitabevi

Araştıran, hangi yayınevinin daha iyi çevirileri olduğunu bilen, yazarlarla iletişim kurmaya çalışan ve gelişime açık olan okurlar sayesinde kaliteli kitabevleri de hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. 

İstanbul’da yaşayanlar ve oraya gittiğinde farklı bir kitabevi gezmek, görmek isteyen okurlar için İstanbul’daki en büyük beş kitabevini listeleyelim dedik.

  1. Bu listenin ilk basamağında sıkça kapatılma dedikodularına maruz kalan Robinson Crusoe 389 isimli kitabevi yer alıyor. Yeni yerinde, İstiklal Caddesi No:136 Kat:4’te okurlarını bekleyen kitabevi sadece yerli değil yabancı yayın çeşitliliği ile de ön plana çıkıyor. İmza günleri, yazarlarla söyleşiler gibi birçok etkinlikle de yazarlarla okuyucuları buluşturan bu kitabevi, kitapseverler tarafından mutlaka gidilmesi gereken bir nokta.
  2. Kabalcı Kitabevi ile aynı zamanda bir yayınevi olmasının avantajını da kullanıyor olabilir. Sinan Paşa Mah. Ortabahçe Cad. No:8/A Beşiktaş’ta bulunan kitabevini belki de İstanbul’un eskilerinden olması sebebiyle bilmeyen yok. Beşiktaş’a giden her okuyucu mutlaka içeri girer ve kitap kokusunu içine çekip kitaplara dokunmanın hazzını yaşar.  
  3. Mephisto Kitabevi adeta bir yaşam alanı gibi. Alt katında dilediğinizce kitaplarınızı dergilerinizi seçip hemen üst katındaki cafede aldığınız kitapları incelerken yemeğinizi yiyebilir, tüm gününüzü orada geçirebilirsiniz. İstiklal Caddesi No:125 Beyoğlu adresinde tüm okuyucuları bekliyor olan Mephisto Kitabevi’nde zaman geçirmek için siz de sabırsızlanmadınız mı?
  4. Şehrin Anadolu yakası sakinleri tarafından bilinen bir mekan olan 6:45 Dükkan, kitapseverleri kendisine mıknatıs gibi çekiyor adeta. Caferağa Mahallesi Dr. Esat Işık Caddesi No:40 Moda’da bulunan kitabevinden kitap almadan çıkmak pek de olası değil. Size hitap eden birini mutlaka bulacaksınız.
  5. Listemizin beşinci sırasına hem yeni kitap hem de sahaf kategorisinden kitaplar satan Simurg Kitabevi yerleşti. Tarlabaşı Bulvarı, Kalyoncu Kulluğu Caddesi 13 / 4 Beyoğlu adresinde yeni kitaplar, eski, hikayesi olan kitaplar ve belki şanslıysanız müzayedeler sizleri bekliyor. 

İstanbul’daki şanslı okuyucular henüz bu kitabevlerinden birine bile gitmediyseniz yeni rotalarınız belli oldu sanıyorum.

Her rotada sizi farklı bir kitap, farklı bir hikaye bekliyor.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video