23 Temmuz 2024
Yaşam

İstihare Namazı Neden ve Nasıl Kılınır?

İslamiyet’te namaz ibadetinin yeri oldukça mühimdir. Farz olan namazların dışında bir de nafile kılınan namazlar vardır. Bu namazlardan birisi de İstihâre namazıdır. Peki istihare namazı ne için kılınır?  İstihare “hayırlı olanı dilemek” demektir. İnsanlar mühim bir karar verecekleri, doğru bir seçim yapmak istedikleri zaman neyin doğru neyin yanlış olduğunu, hangi seçimin kendileri için hayırlı olduğunu bilmek isterler. İşte bunun için istihare namazı kılınır.İstihare namazı hadislerde de geçmekte ve öneminden bahsedilmektedir. istihare namazı diyanet işleri sayfasından da bu namazla ilgili ayrıntılı bilgi alınabilir.

İstihare Namazı Neden Kılınır?

Bir şeyin, bir seçimin, bir durumun kendisi için hayırlı olup olmadığını anlamak için işaret arayan kişinin kılacağı iki rekatlık namaz olan istihare namazı, en doğru ve hayırlı yolun seçilmesi için manevi bir anahtardır.

İstihare Namazı Nasıl Kılınır?

İstihare namazının birinci rekatında “Kafirun” suresi, ikinci rekatta “İhlas” suresi okumak gerekir. Namaz bitiminde de İstihare duası okunur. Daha sonra abdestli olarak kıbleye yönelerek yatılır. İstihare namazı renkleri de önemlidir. Rüya sırasında beyaz yahut yeşil görülmesi iyilik ve hayra, siyah yahut kırmızı görülmesi şerre işaret kabul edilir.

istihare namazı nasıl kılınır

İstihare namazı kılınışı:

Birinci Rekat:

 1. Niyet
 2. Tekbir ve Sübhaneke
 3. Eüzü Besmele ve Fatiha
 4. Kafirun suresi
 5. Rüku
 6. Secde

İkinci Rekat:

 1. Kıyam duruşu ve Besmele
 2. Fatiha
 3. İhlas
 4. Rüku
 5. Secde
 6. Oturur pozisyonda Ettahiyyatu ve Allâhummesalli, AllâhummeBârik ve Rabbenâ duaları okunur.
 7. “Es selâmualeyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.
 8. Son aşamada ise oturur pozisyonda Ettahiyyatu ve Allâhummesalli, AllâhummeBârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
 9. “Es selâmualeyküm ve rahmet’ullah” diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

İstihare yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz atacak olursak;

İstihareye yatılan ilk gün gusül abdesti alınız. Eğer 7 gün arka arkaya istihareye yatacaksanız diğer 6 gün gusletmeniz gerekmez.

İstihare abdesti aldıktan sonra kimseyle göz göze gelmemek ve konuşmamak gerektiği için mümkünse ev halkının uyuduğu saati seçmek gerekir. Hatta namaz kılacağınız odada fotoğraf, tablo, telefon gibi fotoğraf, resim barındıran eşya ve cihazları da kaldırmanız yerinde olacaktır.

istihare namazı nasıl kılınır 2

İstihare Namazı Duası

‘‘Allâhummeinnîestehîrukebi-ilmike ve estakdirukebikudratike ve es’elukeminfadlike’l-azîm. Feinneketakdiruvelâekdiru ve ta’lemuvelaâ’lemu ve enteallâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunteta’lemuennehâzâ’l, emre hayrunlî fî dînî ve meâşî ve âkibetiemrîâciliemrî ve âcilihifakdirhulî ve yessirhulîsummebâriklîfîh. Ve in kuntetâ’lemuennehâza’l-emre şerrunlî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âciliemrî ve acilihîfasrifhuannîvasrifnîanhuva’kirliyelhayrahaysukânesumeardinîbih. ’’

Türkçesi:

“Allahım senden, ilminle hakkımda hayırlı olanı bana bildirmeni, kudretinle bana güç vermeni istiyorum. Senin büyük fazlu kereminden ihsan etmeni istiyorum. Senin her şeye gücün yeter, ben ise âcizim; sen her şeyi bilensin, ben ise bilmem; çünkü sen bütün gizli şeyleri en iyi bilensin. Allâh’ım yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından hakkımda hayırlı olacaksa, bunu bana takdir eyle, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Yok eğer bu iş, benim dinim, yaşayışım, dünyam ve âhiretim bakımından kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Hayır nerede ise, onu bana takdir et ve onunla beni hoşnut eyle”

İstihare Namazına Nasıl Niyet Edilir?

“Allah rızası için niyet ettim iki rekat istihare namazı kılmaya” denilip niyet edilir ve namaza başlanır.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video