23 Temmuz 2024
Yeme İçme

Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır?

Türk kültüründe şerbetli tatlıların önemi herkes tarafından bilinmektedir. Kadayıfta bu tatlılardan biridir. Kadayıf tatlısı cevizle ya da isteğe bağlı olarak fındıkla yapılan ve tel tel ayrılan lezzetli bir şerbetli tatlıdır. Kadayıf yapımında bazı püf noktalara dikkat edilmesi tatlının hamurlaşmasına engel olacaktır.

Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır?

Tatlı yapımında en önemli kısım şerbet yapımıdır. Kadayıf şerbeti yapımı diğer tüm şerbetli tatlıların şerbet yapımları ile aynı gibi görünse de daha farklıdır ve dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kadayıf şerbeti hazırlama aşamasında dikkatli olunması ortaya çıkacak kadayıf tatlısının başarılı olup olmayacağını etkileyecektir.

Hazır kadayıf şerbeti nasıl yapılır sorusu hazır paket kadayıf almış ve kötü bir sonuç almak istemeyen kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Bu tarz paket kadayıflarının arka kısmında ölçüler bulunsa da o ölçülere güvenmeyen kişiler internette kadayıf şerbeti tarifi aramaktadırlar.

Peki, hazır tel kadayıf şerbeti nasıl yapılır? Kadayıf şerbetinde 1’e 1 ölçü kullanılmalıdır. Bu sebeple 2 su bardağı su ve 2 su bardağı toz şeker kullanılmalıdır. Şerbet yapımında bu iki malzeme dışında birde 1-2 damla limon suyu kullanılmalıdır.

İlk olarak su ve şeker bir süre kaynatılmalı ve kaynama seviyesine ulaştıktan sonra limon suyu ilave edilmelidir. Bu şekilde de bir süre kaynayan şerbet biraz ılıdıktan sonra kadayıfın üzerine dökülmelidir. Bu şekilde hazırlanan kadayıf tatlılarında yapışma gibi problemler oluşmayacaktır.

Kadayıf Şerbeti Nasıl Yapılır? 1

Kadayıf şerbeti yapımında dikkat edilmesi gerekenler

Kadayıf şerbeti hazırlarken dikkat edilmesi gereken ilk nokta ölçülerdir. Diğer tatlılarda değişiklik gösteren şeker ve su oranı kadayıf tatlısında 1’e 1 olmaktadır. Kadayıf şekeri emen bir yapıya sahiptir. Bu şekilde yapılmayan kadayıf tatlıları şekersiz ve kuru olacaktır.

Kadayıf şerbeti hazırlamada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise şerbete eklenen limonun eklenme anıdır. Limon son aşamada eklenmelidir. Baştan eklenen limon şerbeti ağda kıvamına getirecektir. Bu da tatlının başarısız olmasına neden olacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video