31 Mayıs 2024
Sağlık

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır, Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Doğanın kucağı çeşit çeşit bitki ve otla doludur. Bu da doğal yolla gelen şifa demek. Yüzlerce bitkinin içinde en faydalılarından bir tanesi de kantaron bitkisidir. Mayasıl otu, koyun kıran ve kılıç otu olarak da bilinen kantaron çiçeği en fazla Avrupa topraklarında yetişir. Sakinleştirici içeriği sayesinde Avrupa’da ruhsal rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldı. Kantaron bitkisi öteden beri zeytinyağında bekletilir yahut çiçekleri güneşte kurutulup çay olarak tüketilirdi. Kantaron bitkisinin yağından elde edilen krem egzama ve diğer cilt hassasiyetleri için kullanılırdı. Bu gelenek bugün de değişmedi. Kantaron çiçeği pek çok rahatsızlığın doğal yola tedavisinde şifa dağıtmaya devam ediyor. Gelin kantaron yağının faydaları nelerdir, sarı kantaron yağı nasıl kullanılır hep birlikte bakalım.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır, Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Dahilen de haricen de kullanabilirsiniz. Haricen kullanacaksanız, yanıkların yahut yaraların üzerine bir iki damla damlatıp masaj yaparak cildinize yedirin. Gece yatmadan evvel kullanacaksanız yine cilde birkaç damla damlatıp masaj yapabilirsiniz. Kantaron yağının tüm gece boyunca cildinizde kalmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Dahilen kullanımlarda ise 1 çay kaşığı olacak miktarda içebilirsiniz. Sıcak suya birkaç damla kantaron yağı damlatarak içebilirsiniz. Kantaron bitkisini kullanarak kantaron çayı da demleyebilirsiniz. İçme suyunu kaynatıp cam bardağa alın. İçine bir iki adet kantaron bitkisi atın ve on dakika beklettikten sonra süzerek için.

Kantaron Yağı Faydaları

Her bitki şifa gücü ile donatılmıştır. Hepsinde rahatsızlıklara iyi gelen bileşenler vardır. Konumuz sarı kantaron olduğuna göre sarı kantaron yağı faydaları nelerdir bir göz atalım.

 •  Antiseptik özelliği vardır. Yaraların iltihaplanmasını ve mikrop kapmasını önler.
 • Hücre yenileyici özelliği vardır. Yaraların hızlı kapanmasını sağlar.
 • Yanık ve yara izlerini iyileştirme özelliği de vardır. Yanık acılarını hafifletir.
 • Cilt bakım yağı olarak son derece etkilidir. Akne ve sivilce oluşumunu önler.
 • Bacak ve sırt ağrılarına iyi gelir. Masaj yağı olarak kullanılabilir.
 • Kılcal damarları azaltır.
 • Bebeklerde pişik tedavisi için kullanılabilir.
 • Dahili olarak kullanıldığında kan şekerini düşürme özelliği vardır. Ancak günde 1 çay kaşığından fazla tüketilmemelidir, aksi takdirde zararlı olabilir.
 • Dahilen kullanılan sarı kantaron yağı bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.
 • Kabızlığı önler.
 • Egzamanın iyileşmesinde destek sağlar.
 • Saç diplerine masaj yapılarak uygulanır ise saç dökülmeleri ve kepeklenme problemine iyi gelir.

Sarı kantaron yağı faydaları her ne kadar yüz güldürse de bu tür yağların destekleyici ürünler olduğu ve ilaç yerine geçmeyeceği unutulmamalıdır. Ayrıca sarı kantaron yağını özellikle dahili olarak kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışınız.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır, Kantaron Yağı Neye İyi Gelir?

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı kantaron bitkisi ve zeytinyağı birleşimi ile elde edilen sarı kantaron yağı pek çok cilt rahatsızlığına dermen olmaktadır. Antik çağlardan beri kullanılan sarı kantaron yağı yaklaşık 2-3 yıl tazeliğini ve etkisini korur.

Güneşli bir havada toplanan sarı kantaron çiçeği ezilir ve üzerlerine bir miktar zeytinyağı eklenir. Hazırlanan karışım kapağı açık tutulacak şekilde ara ara karıştırılarak 1 ay güneşte bekletilir. Süre sonunda yağ bir tülbent yardımıyla süzülür. Süzülen yağ soğuk bir yerde ve koyu renkli bir şişede saklanmalıdır. Zeytinyağı yerine keten tohumu yağı da kullanılabilir. Elde edilen kantaron yağı uygun şartlarda 2-3 yıl tazeliğini ve etkinliğini korur.

Sarı kantaron çayı yapımı da kaynar suya atılan sarı kantaron bitkisinin demlenip süzülmesi şeklindedir.

Kantaron Yağı Nereden Alınır?

Aktarlardan, bitkisel ürün satan marketlerden ve internet üzerinden satış yapan firmalardan temin edebilirsiniz.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video