23 Temmuz 2024
Ev ve Bahçe

Kartonpiyer Yaptıracakların Bilmesi Gereken 5 Madde

Kartonpiyerler ilk olarak otel, ev ve işyerlerinde dekoratif amaçlarla uygulanmaya başlanmıştır.

Ancak tesisat işlerinden sonra çeşitli yapılarda kabloları ya da diğer inşaat kusurlarını örtmek için vazgeçilmez ürünler haline gelmiştir. 

Fiyat olarak oldukça uygun olması nedeniyle her bütçeye uygun olan kartonpiyer, hafif olması nedeniyle de yapılarda çok fazla ağırlık yaratmıyor. 

Üstelik çok da kolay uygulanabiliyor.

Ayrıca temizliği oldukça kolay ve bakımı zor değil.

Bundan dolayı her evin vazgeçilmez dekor ürünleri arasında yer alıyor. 

Kartonpiyerlerin birçok çeşidi vardır.

Alçı kartonpiyer, polistren kartonpiyer, alçısız kartonpiyer, hazır kartonpiyer, sade kartonpiyer, desenli kartonpiyer, motifli kartonpiyer çeşitlerden yalnızca ilk akla gelenler… 

Evinizde ya da işyerinizde uygulayacağınız kartonpiyer işlemi için dikkat edilmesi gereken 5 maddeyi sizler için sıralıyoruz. 

  1. Kartonpiyer birleşim yerlerinin 45 derecelik bir açıyla birleşmesi oldukça önemlidir. Eğer bu ayarlanmamışsa kötü bir görüntü oluşabilir.
  2. Kartonpiyerlerin birbirleriyle bağlantı kurulan ek yerleri iyice kaybedilmelidir. Yapıştığı nokta belli olmamalıdır.
  3. Duvar ya da tavanınız ile alçı arasında, kabarıklık, kir, rutubet olmamasına dikkat edilmelidir. Eğer kabarma ve rutubet varsa öncelikle bunların yok edilmesi için işlem yapılmalı sonra kartonpiyeri yapıştırma işlemine geçilmelidir. Eğer bunlar temizlenmezse zaman içerisinde kartonpiyerde sarkmalar oluşabilir.
  4. Kalıba döküm yapılırken kartonpiyerin kalınlığı oldukça önemli bir noktadır. Eğer kartonpiyer ince olursa çabuk bozulabilir, çok kalın olursa da ağırlıktan dolayı montaj yapılırken sorunlar çıkabilir.
  5. Montaj esnasında da yapıştırmak için kullanılacak alçının kıvamı çok önemlidir. Donan alçılar asla kullanılmamalıdır. Yapıştırma işleminden sonra da sulu alçı ile birleşme yerlerinin üzerinden geçilmeli ve iki kat saten boya ile boyanmalıdır.

Tabii ki tüm bu şartları sağlamak için işinin ehli bir usta ile çalışmak olmazsa olmazdır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video