23 Temmuz 2024
Genel

Kaymak Nasıl Yapılır?

Sütün içerisinde bulunan yağın yoğunlaştırılması sayesinde elde edilen kaymak son derece faydalıdır. Bu nedenle genelde evde kaymak nasıl yapılır çok merak edilmektedir. Hazır olarak satılan kaymak markalarına güvenmeyenler için kayma yapımı son derece basittir.

Kaymak Nasıl Yapılır?

Çok lezzetli olması ve sağlık açısından çok faydalı olması nedeni ile her yaştan bireyin tüketmesi uygundur. Her kaymağın kendine özgü bir tadının bulunmasının nedeni kaymak yapımında kullanılan sütten kaynaklanmaktadır.

Kaymak tarifi sayesinde güzel bir kaymak hazırlayarak özellikle sabah kahvaltılarında bol bol tüketebilirsiniz. Evde yapılan kaymakların marketlerden hazır olarak alınan kaymaklara göre faydası 10 kat daha fazla olmaktadır. Diş çıkaran çocuklara çok iyi geldiği anneler tarafından kanıtlanmıştır.

Ayrıca hücrelerin yenilenmesini de sağlamaktadır. Kaymak ile maske bile yapabilirsiniz. O halde sütten kaymak nasıl yapılır hep birlikte bakalım.

Kaymak Yapmak İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • Doğal ve güvenilir 5 kg süt
  • Mikser

Kaymak Nasıl Yapılır? 1

Kaymak Tarifinin Yapılışı

  1. Öyle uzun uzun bir tarifi olmayan süt kaymağını yapmak için güvendiğiniz sütçüyü tercih etmeniz gerekmektedir. Sağlıklı ve günlük olarak sağılan sütleri tercih ettikten sonra evde de bir tülbent ile süzebilirsiniz.
  2. Süzme işleminin ardından sütü büyük bir tencereye alın. 5 kg süt ile ilk denemenizi yapabilirsiniz. Başarılı olduğunuzu gördükçe daha çok süt ile daha çok kaymak yapabilirsiniz.
  3. 20 dakika boyunca sütün kaynamasını sağlayın. Kaynayan sütü ocaktan alın ve üzerinde biriken kaymağı sütün yağı ile birlikte alın.
  4. Almış olduğunuz kaymağı katılaşma oluşana kadar mikser yardımı ile güzelce çırpın. Krem şanti kıvamına gelen süt kaymağını afiyetle 4 ya da 5 gün içerisinde tüketebilirsiniz. Dilerseniz derin dondurucuda da bekletebilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video