25 Temmuz 2024
Eğitim

Kişisel Gelişimin Fonksiyonel Esasları

Peki, kişisel gelişim nasıl olur dersek; insanların her gün televizyon, gazete, internet, okudukları kitaplar ve okulda almış oldukları eğitim sayesinde yeni yeni bilgiler öğrenip pratiğe dökmesi sonucu olur.

Aynı zamanda amaçlarımıza ulaşmakta da bizi motive eden bir süreçtir.

Kişisel gelişim konusu bazı alt başlıkları da barındırır içerisinde; hedef netleştirmek, kararsızlıkların üstesinden gelmek, bakış açısını değiştirmek, özgüven arttırmak, başarı odaklı olmak ve zamanı iyi yönetmek gibi.

Kişisel gelişim daha çok bu içerikler üzerinde yoğunlaşır.

Aynı zamanda kişisel gelişim kişinin şu anki bulunduğu noktadan en yüksek noktaya çıkmayı bilinçli bir şekilde istediği anda başlar.

Asıl önemli olan bireyin bu değişimi istemesi ve olduğunu sandığı kişiden farklı bir kişi olabileceğini fark etmesidir.

Ana konumuz olan kişisel gelişimin fonksiyonel esaslarını, toplam başarıyı yakalamanın gereklerini  araştıran araştırmacıların tespitleri şu şekildedir; düşünce, bilinç – bilinçaltı, fizyoloji, dil, arzu, inanç, beyin, motivasyon, hayal gücü, amaç, özgüven, ilişkiler, değişim, alışkanlıklar, olumlu düşünce, dönüşüm, uyum, tavır-tutum, davranış, değerler ve ilkelerdir.

Evet, fark edeceğiniz üzere bu terimlerin bizim için önemi oldukça büyük ve elbette kişisel gelişimin esas aldığı konular olarak düşündüğümüzde de bu başlıkların bizi oldukça ilgilendiren temel içerikler olduğunu rahatlıkla kavrayabiliriz.

Yukarıdaki başlıklardan birini esas alarak bizim gelişimimiz üzerindeki etkisinden söz edebiliriz.

Hayal gücü gibi…

Öncelikle hayal gücü gelişmiş bireylerde şu özellikler bulunur;

  • Soru sorma, yoğunlaşabilme, güçlü bellek, hızlı öğrenebilme, gözlem gücü, düşünme becerilerini kullanabilme, soyut düşünebilme, kitap okumaya düşkünlük, yaratıcılık, kendini ifade edebilme vb.

Gördüğünüz üzere biraz önce kişisel gelişimin fonksiyonel esaslarından yalnızca hayal gücünün bir bireye getirilerini saydım ki bunların hepsi kişisel gelişim için oldukça gerekli özelliklerdir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video