14 Temmuz 2024
Sağlık

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

El değmemişliğin ve temizliğin simgesi olarak görülen kızlık zarı, eskiden beri toplumumuzda evlilik öncesi en çok önem verilen konulardan olmuştur. Kızlık zarının bozulmuş olmasının evliliğe engel olabileceği ve toplumun vereceği tepki nedeniyle, genç kızlar en küçük bir tehlikede kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır diye araştırmaktadırlar.

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır sorusunun cevabına geçmeden önce konuyu daha iyi kavrayabilmek için kızlık zarının yapısı hakkında bilgileri paylaşalım.

Kızlık zarı vajinanın girişinden yaklaşık 1,5 cm içeride, mukoza yapısında, 2-3 mm kalınlığında bir doku kıvrımıdır. Kızlık zarı vajina girişini tamamen kapatmaz, ortası adet kanının akabilmesi için açık ve deliktir. Bu deliğin şekline göre ise kızlık zarı tipleri belirlenmektedir.

Her kadında şekli ve kalınlığı farklı olan kızlık zarının şekline göre ilk ilişkide meydana gelecek kanamanın miktarı ve kanamanın olup olmayacağı değişmektedir. Kızlık zarı ilişkiden hemen sonra mı kanar diye merak edenlerin için, kızlık zarı tipine bağlı olarak değişebileceği buradan anlaşılmaktadır.

El değmemişliğin simgesi olan kızlık zarı ayrıca vajinayı enfeksiyonlara karşı korumaktadır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? 1

Kızlık nasıl bozulur yani kızlık zarı nasıl yırtılır diye baktığımız da cinsel ilişki esnasında penis veya başka bir cisim vajinaya girdiğinde, penis veya cisim kızlık zarındaki delikten büyükse kızlık zarı yırtılır. Yırtılma genellikle birkaç farklı yerden olabilmektedir ve cinsellik devam ederse yırtılmanın olduğu yerden kanama az az devam eder. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kanama miktarı kızlık zarının türüne göre değişebilmektedir.

Bununla birlikte kızlık zarı nadiren de olsa ağır bir travma geçirilmesi veya ciddi bir kazada o bölgenin darbe alması ile de yırtılabilir. Yine nadiren de olsa özellikle spor esnasında normalinden fazla bacak açma durumlarında da yırtılabilmektedir. Bu gibi durumlarda 7 gün geçmeden yapılacak kontrollerde kızlık zarının ne zaman yırtıldığı tahmin edilebilmektedir. Ancak yırtılma sebebi hakkında bilgi sahibi olunmamaktadır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? 2

Bir ilişkiden sonra kanama gelmediği için kızlık zarının bozulup bozulmadığını veya daha önceden mi bozulduğunu düşünenler kızlık zarı ilişkiden ne kadar süre sonra kanar sorusunu sormaktadır. Her kızlık zarı yırtıldığında kan gelmeyebilir. Bazı kızlık zarlarının yapısı bunun için müsaittir.

Örneğin “duhule (geçişe) müsait zar” adı verilen kızlık zarı türü penis girişine izin verir ve birden fazla defa ilişkide bulunsa bile zarda yırtık meydana gelmez. Halk arasında ise “elastik zar” olarak adlandırılan bu zar ancak normal doğum sonrasında yırtılacaktır.

Diğer taraftan kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üstünde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması halinde yine ilk cinsel ilişkide kanama gerçekleşmeyebilir.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? 3

Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunmakta olan çok ufak damarlar esnasında pıhtılaşabilir, böylelikle de hiç kanama izlenmeyebilir. Kanama olan kızlık zarlarında ise kanama hemen gelir ve yarım saat içerisinde durur.

Bu özellikleri itibari ile kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır sorusuna net cevap verilememektedir. Kızlığın bozulduğunun en net belirtisi olan kanama, kızlık zarı türüne göre olmayabileceği için bu konuda en doğru cevap doktor incelemesi ile alınabilmektedir. Kızlık zarının yırtılmasından itibaren 7 gün içerisinde yapılan kontrollerde kızlık zarının ne zaman yırtıldığı tespit edilebilmektedir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video